Saperzy mieli spore wyzwanie

W Bolesławcu znaleziono wczoraj niewybuchy. Saperzy mieli w związku z tym naprawdę sporo pracy – ewakuowano blisko 600 osób.

Co możemy powiedzieć na temat wczorajszych zdarzeń?

W strefie zagrożenia znajdowała się szkoła i kilka zakładów pracy, także przeprowadzenie ewakuacji nie było łatwym zadaniem. Warte odnotowania jest też to, że podczas prowadzenia działań wjazd do miasta był częściowo zablokowany. Częściowo, ponieważ nie można było wjechać od strony Wrocławia.

Dobrze też wrócić do samego początku, czyli znalezienia niewybuchów. Krótko mówiąc, w czasie budowy parkingu odkryto niewybuch niemieckiego granatu moździerzowego. Odkrycie miało miejsce podczas kopania koparką. Stosunkowo szybko okazało się też, że to niejedyne znalezisko – mieliśmy jeszcze jeden granat. Granat ten można było zobaczyć, gdy pierwszy wykopano.

Nikomu nic się nie stało, ale warto pamiętać, że nie zawsze tak musi być. Znalezienie jakiegokolwiek niewybuchu oznacza spore zagrożenie. Oczywiście trzeba też mieć na uwadze, że pod żadnym pozorem nie należy działać samodzielnie.