Dolny Śląsk słynie z licznych atrakcji oraz malowniczych miejsc, w które warto wybrać się choćby na weekend. Jedno z najpiękniejszych województw w Polsce oferuje szereg miejsc, zabytków, parków i innych rozrywek dla całej rodziny. Dolny Śląsk na weekend to świetny wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie piękne okoliczności przyrody, zabytki oraz różnorodność, ponieważ województwo dolnośląskie słynie z tajemniczych zamków, historycznych miejsc, pomników przyrody, ale również ciekawych parków rozrywki, czy ogrodów zoologicznych.
Dolny Śląsk na weekend dla miłośników historii
Zamek Czocha
Zamek, a właściwie Twierdza to zdecydowanie jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Na zamku niegdyś kręcono nawet kultowy serial Wiedźmin z Michałem Żebrowskim w tytułowej roli. Zwolennicy teorii spiskowych doszukują się nawet symboliki masońskiej w wystroju oraz architekturze budowli. To, co jednak najciekawsze w Zamku Czocha to wiele ukrytych przejść, klatek schodowych oraz kryjówek. Przez wieki w zamku zmieniali się właściciele, jednak wszystkich sądząc po planach i wnętrzach łączyło zamiłowanie do dyskrecji oraz prywatności.
Fani Harry’ego Pottera jednak bardzo dobrze znają ten zabytek. Od kilku lat, raz w roku twierdza zamienia się w prawdziwy polski Hogwart. Gdzie mogą przeżywać przygody ze świata ulubionych czarodziejów i zgłębiać tajniki magii, ważenia eliksirów, czy gry w quidditcha. Na co dzień turyści natomiast mogą cieszyć się interaktywną salą tortur, zwiedzaniem z przewodnikiem, podczas którego poznają historie zamku i związane z nim legendy. Dla odważnych nocne zwiedzanie śladami miejscowych duchów.
Kompleks Riese
Historia Polski ściśle wiąże się z okresem II Wojny Światowej. Nie sposób uciec od mrocznego okresu w dziejach naszego kraju. Tych czasów bowiem nie można zapomnieć, choćby ku przestrodze i z szacunku za tych, którzy odeszli. Najbardziej ucierpieli ludzie, którzy trafili do obozów koncentracyjnych i to ich historię opowiadają ludzie odpowiedzialni za Kompleks Riese. To, co oferuje Dolny Śląsk na weekend to podróż pełna zadumy i refleksji do Sztolni Walimskich, Kompleksu Osówka oraz Włodarz. Domniema się, że Kompleks Riese był budowany w celu stworzenia dyskretnych warunków dla hitlerowców, którzy mieli tu doskonalić wymyślne, nowoczesne na tamten czas technologie wojenne, które mogły zapewnić im zwycięstwo. Na szczęście nie zdążyli wybudować Kompleksu do końca. To, co jednak zostawili, jest wystarczające i wymowne i było powodem śmierci wielu więźniów głównie z Węgier.
Nie wiadomo jednak, czym miał być ów kompleks. Niemcy nie zostawili żadnych dokumentów, poza listami ewentualnych więźniów przywiezionych tu celem budowy przedsięwzięcia. Jedyny żyjący jeszcze budowniczy, również nie wiedział co i po co buduje. Wszystkie podziemne obiekty, które odkryto, czyli Zamek Książ, Sztolnie Walimskie, Kompleks Włodarz, Osówka, Soboń, Sokolec, Wielka Sowa, Moszna oraz Głuszyca, były ze sobą powiązane. Dlaczego Adolfowi Hitlerowi tak zależało na tym terenie? Dzisiaj możemy tylko domniemywać. Warto jednak odwiedzić to miejsce, by zrozumieć cierpienie ludzi, którzy je budowali oraz spróbować samodzielnie na podstawie posiadanych przez przewodników informacji zastanowić się, co twórcy chcieli osiągnąć.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko to kolejna tajemnicza i owiana złą sławą budowa militarna na Dolnym Śląsku. System obronny z siedemnastego oraz osiemnastego wieku, w pewnym momencie również przejęty przez hitlerowców. Warto jednak wybrać się do tego miejsca, ponieważ znajdziemy tu atrakcje, których nie doświadczymy nigdzie indziej.
Budowla jest świetnie zachowana, to pozwala na komfortowe zwierzanie. Przewodnicy wyczerpująco i szczegółowo opowiadają historię twierdzy, dzięki czemu z łatwością poczujemy i zrozumiemy klimat tego miejsca. Doświadczymy również przeciskania się przez ciasne korytarze i tunele twierdzy, co pozwoli nam przez chwilę poczuć się jak stacjonujący tu żołnierze. W twierdzy znajduje się również muzeum oraz sala tortur.
Atrakcje dla miłośników przyrody
Rudawski Park Krajobrazowy
Szukając atrakcji na Dolnym Śląsku na weekend zwłaszcza takich, podczas których wyciszymy się i odpoczniemy od miejskiego zgiełku, warto wziąć pod uwagę Rudawski Park Krajobrazowy. To malownicze miejsce obfituje w niezwykłe pomniki przyrody. Na szczególną uwagę zasługują powstałe w starych wyrobiskach pokopalnianych kolorowe jeziorka, które mienią się serią niespotykanych barw. Szlak, który do nich wiedzie ma łącznie trzy kilometry, jednak warto zaplanować dłuższy spacer, ponieważ widoki są niezwykłe i unikatowe.
Zachwycające są również Starościńskie Skały, które są kolejną atrakcją Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Skałki osiągają nawet dwadzieścia metrów wysokości i na jednej z nich możemy nawet znaleźć punkt widokowy, na który również warto się wybrać. Co istotne, park jest na tyle duży, że nawet w momentach największego obłożenia nie musimy przejmować się tłumami. W Rudawskim Parku Krajobrazowym oczywiście poza zachwycającymi widokami i niezwykłymi skałami możemy również cieszyć się niespotykaną florą. Roślinność, która jest tu bujna, jest również pod ochroną, znajdziemy tu gatunki niespotykanie już w calej Europie.
Park Narodowy Gór Stołowych
Widoki tak zachwycające, że można je było oglądać w „Opowieściach z Narnii”. Niesamowite formacje skalne i okoliczności przyrody nienaruszone przez człowieka. Wyjątkowo chętnie odwiedzaną atrakcją jest labirynt skalny Błędne Skały, który bez wątpienia spodoba się dużym, jak i najmłodszym. Wartym zobaczenia jest również unikatowy szlak Skalnych Grzybów, gdzie skały przybierają naprawdę niecodzienne kształty. Ponadto duże wrażenie robi taras widokowy w schronisku na szczycie Szczelińca Wielkiego.
Atrakcja jest dość niecodzienna, ponieważ w Europie mamy stosunkowo niewiele gór stołowych. Najwyższe wzniesienie, czyli wspomniany Szczeliniec Wielki ma zaledwie 919 m n.p.m co w stosunku do tradycyjnych gór nie jest osiągnięciem, jednak góry stołowe są znacząco niższe. Powodem utworzenia się tego typu formacji skalnych było wycofanie się morza górnokredowego.
Góry Sowie
Niezwykłe pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Podobnie jak w przypadku Gór Stołowych tu również znajdziemy niesamowity labirynt skalny i zapierające dech w piersiach widoki. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa. Góry te charakteryzują się skomplikowanymi konstrukcjami skalnymi, które cieszą oko. Jednocześnie to bardzo ciche i malownicze miejsce, dzięki czemu przyjemnie się w nim wypoczywa. Na szczyt można wjechać samochodem, jednak polecamy wybrać się szlakiem, ponieważ trasa nie jest trudna, a obfituje w niezwykłe widoki.
Co ciekawe krążą miejskie legendy, że w Górach Sowich do dnia dzisiejszego można znaleźć poukrywane przez możnych tych ziem skarby. To niezwykle tajemnicze miejsce umiłowane przez nazistów z powodu swojej budowy, stanowiły idealne miejsce na stworzenie wielu kryjówek. W lasach znajdziemy wiele tajemniczych skalnych piwniczek, czy jaskiń, które podobno mają skrywać tajemnice tych ziem.
Moc atrakcji dla całej rodziny
Afrykanarium i Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Jednym z punktów na weekendowej mapie Dolnego Śląska powinno być Zoo oraz afrykanarium we Wrocławiu. Duży kompleks Ogrodu Zoologicznego to mnogość atrakcji dla całej rodziny. Poza tradycyjną częścią, która oferuje niesamowite gatunki zwierząt z całego świata znajdziemy tu również specjalnie stworzone Afrykanarium uwzględniające warunki mikroklimatyczne, w których żyją poszczególne gatunki zwierząt. Oznacza to, że możemy nie tylko zobaczyć zwierzęta w symulacji ich naturalnego środowiska, ale również poczucić jakie jest to otoczenie.
Co istotne w ZOO możemy zobaczyć wiele gatunków zwierząt, które z powodu działalności człowieka są zagrożone. Być może to jedyny moment, aby zobaczyć te niezwykłe zwierzęta. ZOO oczywiście wraz z innymi organizacjami pracuje w pocie czoła, aby zachować te stworzenia i uchronić je od wyginięcia. Będąc natomiast w Afrykanarium możemy ujrzeć wiele środowisk wodnych rozmaitych zwierząt. Jest to niepowtarzalna okazj,a to przekonania się jak wyglądają poszczególne biomy oraz jak zwierzęta w nich żyjące się zachowują. Wrażenie robi wielkie akwarium, przez które możemy przejść, dzięki specjalnemu tunelowi.
Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”
Czy wiesz wszystko o wodzie? Z pewnością nie, o czym przekonać się można w Hydropolis we Wrocławiu. Hydropolis łączy niezwykłą formę wizualizacji artystycznej z edukacją ekologiczną. To na pewno unikatowe miejsce, które sprawi, że każdy dwa razy zastanowi się nad marnowaniem wody podczas szczotkowania zębów. Co ciekawe jest to jedyny obiekt w Polsce tego typu.
Wystawa Hydropolis zlokalizowana jest w podziemnym neogotyckim zbiorniku wodnym, co dodatkowo dodaje charakteru i niezwykłości temu miejscu. Zbiornik pełnił niegdyś ważną funkcję i był własnością wrocławskich wodociągów. Obecnie MPWiK przekształciło to miejsce w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi, które dopiero uczą się dbać o planetę.
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa w Złotym Stoku
Świetna rozrywka dla całej rodziny. Na terenie Muzeum w ramach jednego biletu możemy zwiedzić prawdziwą kopalnię złota, wydobyć własne złoto oraz popłynąć łodzią w podziemiach. Dodatkowo na terenie muzeum znajdziemy wystawę minerałów. Przewodnicy w sposób wyczerpujący opowiadają historię kopalni złota oraz zdradzają tajniki jego wydobycia. Maskotką miejsca są sympatyczne nietoperze, które spodobają się najmłodszym. Ponadto w kopalniach mieszkają również prawdziwe nietoperze.
Region jest ogólnie bogaty w różne gatunki nietoperzy, a władze bardzo dbają o ochronę dla tych zwierząt. W kopalni jednak poza nietoperzami, które niechętnie witają się z turystami, znajdziemy również kolekcję starych tablic BHP, które zwłaszcza u rodziców wywołają uśmiech. Atrakcją miejsca jest bez wątpienia jednak dziesięciometrowy podziemny wodospad. Po spacerze podziemiami kopalni relaks przyniesie rejs łodzią po zalanej części kopalni.