Najlepsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – nie będziesz się nudzić!

Województwo dolnośląskie to miejsce bogate w przeróżnego rodzaju atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziesz tutaj malownicze górskie szlaki, zabytkowe zamki, wiele tras podziemnych oraz bardzo ciekawe muzea z bogatą ofertą wystaw stałych i czasowych. Oprócz tego, w trakcie wycieczki poznasz również zupełnie inne miejsca, które oferuje Dolny Śląsk. Atrakcje turystyczne, których doświadczysz na szlaku to gwarancja pięknych widoków, lekcji historii oraz przede wszystkim dobrej zabawy!

Kraina Wygasłych Wulkanów – atrakcje Dolnego Śląska

To bardzo ciekawe, że w Polsce znajdują się wygasłe wulkany, które niegdyś potrafiły narobić wiele chaosu. Największe skupisko wygasłych wulkanów zobaczysz niedaleko Gór Kaczawskich województwa Dolny Śląsk. Atrakcje na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów to przede wszystkim wspaniała wędrówka szlakiem, który ciągnie się od Legnickiego Pola, aż po Złotoryję. Najwyższy wygasły wulkan góra Ostrzyca sięga ponad 500 metrów n.p.m., który nazywany jest potocznie śląską Fudżi. Oprócz tego, na terenie Szlaku Wygasłych Wulkanów zobaczysz wiele skał bazaltowych, które łącznie tworzą niezwykłe skalne formy. Wśród nich możemy wyróżnić Organy Wielisławskie oraz Małe Organy Myśliborskie. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę szlakiem Krainy Wygasłych Wulkanów, ponieważ te niezwykłe stożkowe góry naprawdę robią niebywałe wrażenie. 

Śląska Fudżi – najwyższy wygasły wulkan w Polsce

Góra Ostrzyca to najwyżej położony punkt wśród wygasłych wulkanów na terenie Dolnego Śląska oraz całej Polski. Zlokalizowany jest na Pogórzu Kaczawskim, niedaleko miejscowości Proboszczów. Jego wysokość sięga około 500 metrów n.p.m. z dodatkowym przewyższeniem 150 metrów. Śląska Fudżi to z pewnością góra, na którą warto wejść, będąc na szlaku Wygasłych Wulkanów. Ponadto, u podnóża Ostrzycy czekają na Ciebie inne atrakcje. Dolny Śląsk zagospodarował tam teren rekreacyjny, na którym możesz rozpalić ognisko i spędzić bardzo miło czas z przyjaciółmi lub rodziną. Na samym szczycie góry Ostrawa znajduje się punkt widokowy, na którym możesz podziwiać piękną panoramę Krainy Wygasłych Wulkanów.

Małe Organy Myśliborskie Dolny Śląsk – atrakcje Szlaku Wygasłych Wulkanów

Zlokalizowane w pobliżu Myśliborza Małe Organy Myśliborskie to tak naprawdę bok wygasłego już wulkanu Rataj o wysokości 350 m n.p.m. Znajduje się on na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy i jest punktem bardzo podziwianym przez turystów odwiedzających szlak. Zdobycie szczytu nie wymaga szczególnych umiejętności wspinaczkowych, a naprawdę warto wdrapać się na górę. Wygasłe Wulkany to niebywałe atrakcje Dolnego Śląska, a na szczycie wulkanu Rataj można zobaczyć odsłonięty komin wulkaniczny! Oprócz tego można tutaj podziwiać charakterystyczne pionowe słupy powstałe w wyniku zastygniętej lawy. Zdecydowanie jest to widok nie do opisania, który warto zobaczyć, będąc na Szlaku Wygasłych Wulkanów. 

Wilkołak na Szlaku Wygasłych Wulkanów – atrakcje na Dolnym Śląsku

Następnym wygasłym wulkanem, który możesz podziwiać na szlaku, jest Wilkołak, nazywany również Wilczą Górą. Obiekt znajduje się w okolicach miejscowości Wilków, niedaleko Złotoryi. Nazwa góry budzi zainteresowanie wśród odwiedzających. Być może wynika ona z nazwy miejscowości, aczkolwiek patrząc na wystającą górną partię Wilkołaka, można ujrzeć do złudzenia przypominającą kształtem pysk i uszy wilka. Zdobycie szczytu góry jest mniej bezpieczne od pozostałych wygasłych wulkanów, aczkolwiek jeżeli twoja odwaga i umiejętności Ci na to pozwalają, warto wybrać się na górę, ponieważ czeka tam na Ciebie genialny punkt widokowy.

Dolny Śląsk – atrakcje, dzięki którym nie będziesz się nudzić

Województwo dolnośląskie słynie z zabytkowych zamków, pałaców, malowniczych szlaków górskich oraz klimatycznych miasteczek z bardzo urokliwymi starówkami. Atrakcje Dolnego Śląska sięgają wielu aspektów i z całą pewnością, zwiedzając ten region, nuda nie będzie Ci towarzyszyć. To tutaj znajdziesz słynną Arkę Noego, krzywą wieżę, podziemia pełne zagadek i tajemnic oraz śpiące do tej pory wulkany. Jakie są najlepsze atrakcje Dolnego Śląska, dzięki którym nie będziesz się nudzić?

Kompleks Riese – atrakcje na Dolnym Śląsku

W części południowej województwa dolnośląskiego znajduje się niezwykłe podziemne miasto z największymi tajemnicami czasów hitlerowskich. Pogłoski mówią, że na terenie tego miejsca znajduje się złoty pociąg, tajne laboratoria oraz budząca intrygę bursztynowa komnata. Podziemne miejsce pełne tajemnic i sekretów, które posiada nieodgadnione atrakcje na Dolnym Śląsku. Jak powstał Kompleks Riese? Z Zamku Książ planowane było rozejście się kilku kilometrowych podziemnych tuneli, które wówczas miały prowadzić do ogromnych sal ulokowanych pod ziemną, przeznaczone w różnych celach. Wśród podziemnych obiektów odkryto dotychczas m.in.: Książ, Walim, Jugowice Górne, Włodarz, Moszna i wiele innych. Jak wiemy, hitlerowcy nie zostawili żadnych dokumentów zawierających informacje odnośnie planów, dlatego wszystkie historie na temat pozostałych po nich miejsc to tylko hipotezy. Według jednej z nich, na terenie kompleksu Riese działały laboratoria, w których skupiano się na stworzeniu bomby atomowej. Warto odwiedzić podziemia Riese, aby pogłębić swoją wiedzę na temat zagadkowego dla wszystkich czasów Hitlera. 

Srebrna Góra w województwie Dolny Śląsk – atrakcje największej górskiej twierdzy w Europie

Niebywałe widoki, bardzo ciekawa historia i piękno w obiektywie aparatu. To tylko kilka słów, którymi można opisać największą górską twierdzę w Europie, jaką jest Srebrna Góra. Kiedy Państwo Pruskie w roku 1740 zdobyło Śląsk, nie chciało go oddać. W związku z tym, w celu ochrony Dolnego Śląska przed atakami wzniesiono twierdzę. Armia Pruska należała wówczas to jednej z najlepszych armii w całej Europie. Na terenie obiektu czekają na Ciebie warte zobaczenia atrakcje turystyczne. Dolny Śląsk umożliwia zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, dzięki któremu poznasz najskrytsze tajemnice związane z historią twierdzy, jej planu budowy i powstawania. Dlaczego na pruskiej twierdzy widnieją francuskie napisy? Ile budowano największą w Europie górską twierdzę? Odpowiedzi na te pytania poznasz, odwiedzając obiekt wraz z przewodnikiem.

Turystyczne atrakcje na Dolnym Śląsku w mieście Wałbrzych

Wałbrzych to niewątpliwie cudowne miasto w województwie Dolny Śląsk. Atrakcje, jakie tam na Ciebie czekają to przede wszystkim piękne kamienice oraz urokliwe uliczki starego miasta. Ciekawym faktem dotyczącym Wałbrzycha jest to, że miasto jako jedno z niewielu polskich miast nie ucierpiało w trakcie wojny. Warto odwiedzić Wałbrzych, aby zobaczyć niewiarygodnie zachowane po wojnie światowej centrum oraz przejść się do parku Sobieskiego i znajdujące się tam schronisko Harcówka, które rzekomo jest jedynym schroniskiem położonym w centrum miasta w całej Polsce. 

Rynek w Wałbrzychu oraz jego atrakcje turystyczne. Dolny Śląsk skarbnicą niezwykłych miast

Wchodząc na teren wałbrzyskiego rynku od razu widać, że ktoś zadbał o klimat i aurę tego miejsca. Parking przy bocznej uliczce, odnowiony bruk i latarnie sprawiają, że chce się usiąść na jednej z ławek i podziwiać zabytkowe kamienice. Obok głównego rynku znajduje się Plac Magistracki, który ze względu na swoją powierzchnię oraz jej zagospodarowanie, sprawia wrażenie, jakby był drugim rynkiem. Na terenie obiektu znajduje się ratusz i budynek prokuratury sprzed około 160 lat. Wracając z Placu na Rynek, warto przejść się wąskimi uliczkami, które do złudzenia przypominają klimat włoskich oraz hiszpańskich uliczek. Jest to wspaniałe miejsce, które na pewno sprawdzi się w obiektywnie niejednego fotografa. Oprócz tego w okolicach rynku czekają na Ciebie inne atrakcje turystyczne. Dolny Śląsk posiada w Wałbrzychu piękną neogotycką Kolegiatę Aniołów Stróżów. Ta monumentalna, ceglana świątynia zachwyci każdego pasjonata sztuki sakralnej.

Najpopularniejszy zamek w województwie Dolny Śląsk – atrakcje w Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to zdecydowanie jedne z najlepszych atrakcji na Dolnym Śląsku, stanowiący niekiedy jedyny punkt jednodniowej wycieczki. Dlaczego zachwyca ona tak wiele turystów? Zamek Książ można porównać do Zamku Wawel w Krakowie, ponieważ miejsce to wgłębić się w kulturę turystyczną Dolnego Śląska i stanowi punkt niemal konieczny do zobaczenia. Na terenie obiektu czekają na Ciebie różne atrakcje turystyczne. Dolny Śląsk bardzo zadbał o oddanie ducha dostojności na Zamku Książ. Majestatyczna architektura oraz piękne, mistyczne otoczenie sprawia, że na terenie obiektu można poczuć się jak w prawdziwej baśni. Zamek Książ oraz jego okolice można zwiedzać cały dzień. Na terenie obiektu znajduje się mauzoleum, piękne ogrody oraz utworzona niedawno podziemna trasa. Dodatkowo przy kasie można kupić bilet, który umożliwia również zwiedzenie niedaleko zlokalizowanej wałbrzyskiej Palmiarni, gdzie można podziwiać piękne rośliny oraz zwierzęta takie jak pawie, ryby oraz żółwie. 

Dolny Śląsk – atrakcje dla dzieci na terenie województwa

Województwo dolnośląskie jest kopalnią atrakcji dla wszystkich młodych odkrywców. Oprócz miejsc turystycznych, pięknych widoków, szlaków górskich oraz zabytkowych zamków, Dolny Śląsk posiada wiele atrakcji, które z pewnością spodobają się dzieciom. Wśród nich na pewno warto wyróżnić zamek Czocha w Leśnej, kopalnię złota oraz słynną Arkę Noego. Każdy młody podróżnik po odwiedzeniu województwa dolnośląskiego z pewnością znajdzie swoje ulubione atrakcje turystyczne. Dolny Śląsk oferuje tak wiele miejsc pełnych tajemnic, zagadek oraz warsztatów, z których mogą skorzystać wszyscy młodzi odkrywcy. 

Zamek Czocha w Leśnej

Jedną z najbardziej znanych wśród dzieci atrakcji turystycznych jest Zamek Czocha w Leśnej. Powstał on w XIII wieku w celu obrony granic. Teraz zamek pełni funkcję w pełni turystyczną, z możliwością noclegu w hotelu zamkowym. W związku z tym na terenie obiektu odbywają się różne eventy kulturowe, festiwale filmowe oraz wydarzenia poświęcone II Wojnie Światowej. Wycieczka po zamku obejmuje 40 minut z przewodnikiem, dzięki której dzieci dowiedzą się wszystkiego na temat genezy zamku oraz jego roli, jaką sprawował podczas II Wojny Światowej. Jest to niesamowita lekcja historii, jaką oferuje nam Dolny Śląsk. Atrakcje dla dzieci na zamku Czocha w Leśnej obejmują również wieżę widokową na szczycie zamku oraz wiele innych możliwości. Tajne przejścia, zagadkowa legenda o skarbie na zamku oraz możność nocowania w królewskiej komnacie to coś, co z pewnością zachwyci niejednego młodzieńca.

Atrakcje dla dzieci – Dolny Śląsk pełny złota

Przy granicy z Czechami znajduje się miejscowość o nazwie Złoty Stok. Jest niewielka, aczkolwiek pełna atrakcji, które mogą wzbudzić zainteresowanie wśród młodych podróżników województwa Dolny Śląsk. Atrakcje dla dzieci w Złotym Stoku to przede wszystkim zwiedzenie z przewodnikiem zabytkowej Kopalni Złota. Tutaj czekają atrakcje nie do opisania. Na terenie obiektu nie tylko istnieje możliwość przejścia podziemnego szlaku, słuchając opowieści i lokalnych legend, ale również można przejechać się wagonikiem i zobaczyć podziemny wodospad liczący 10 metrów! Kopalnia Złota i jej okolica to gwarancja spędzenia wspaniałego czasu, wybierając się z rodziną na Dolny Śląsk. Atrakcje dla dzieci, które czekają na dzieci na terenie obiektu to również możliwość odwiedzenia średniowiecznej górniczej osady oraz Labiryntu Strachu. Dla bardzo aktywnych dzieciaków, lubiących wyzwania, w pobliżu kopalni znajduje się Park Liniowy z tyrolkami o łącznej długości dwóch kilometrów.

Zamek Śląskich Legend i Arka Noego

Artysta Dariusz Miliński zamieszkały na wsi Pławna Dolna założył pewnego dnia grupę artystyczną o nazwie „Pławna 9”, której popularność sięga na niemalże cały Dolny Śląsk. Atrakcje turystyczne znajdujące się w niewielkiej wsi to przede wszystkim piękny pomarańczowy zamek z drewnianym koniem trojańskim oraz znajdująca się w głębi Pławny Dolnej wielka Arka Noego. Cała wieś stanowi niebywałą atrakcję, która zachwyci niejednego młodzieńca. Zamek Śląskich Książ posiada wystawę interaktywną, w której znajdują się ruchome drewniane lalki o naturalnej wielkości. Pacynki za pomocą przymocowanych do nich linek, mogą się poruszać, dzięki czemu są w stanie opowiedzieć lokalne legendy. Z pewnością historia o pradawnym karkonoskim Duchu Gór zaintryguje każdego młodego odkrywcę. Cały kompleks to bardzo charakterystyczne miejsce, które wyróżnia się swoją specyfiką na tle innych miejsc Dolnego Śląska. Wnętrze zamku ma magiczny, niekiedy nawet mroczny klimat, który sprawia wrażenie, jakby był wyciągnięty prosto z baśni.

Dolny Śląsk i okolice – atrakcje turystyczne, które zachwycą każdego

Każdy, kto pochodzi z Dolnego Śląska, ceni w tym województwie bogactwo zieleni, lasów i górskich widoków. Znajdujące się tutaj szlaki posiadają swój charakterystyczny, niebywały urok, który zachwyca niejednego turystę. Różnorodność wędrówek jest bardzo duża. Od prostych, mało wymagających ścieżek po wspinaczki wymagające większego doświadczenia i kondycji. Każdy znajdzie coś dla siebie wybierając się na zielony Dolny Śląsk. Atrakcje turystyczne, które cieszą się dużą popularnością na terenie województwa oraz okolic to przede wszystkim Świdnica, Góry Stołowe oraz piękne kolorowe jeziorka na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. 

Świdnica – perła Dolnego Śląska

Niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miast województwa dolnośląskiego jest Świdnica. Jednym z miejsc budzących ogromne wrażenie jest Stare Miasto oraz wieża ratuszowa, na której szczycie można podziwiać piękne widoki na całe centrum Świdnicy. Oprócz tego na rynku znajduje się warto odwiedzenia Muzeum Dawnego Kupiectwa. Z całą pewnością obowiązkowym miejscem do zobaczenia w Świdnicy jest Kościół pw. Świętej Trójcy, który znajduje się na liście UNESCO. Jest to największy drewniany kościół w Europie w stylu barokowym, który został wzniesiony bez użycia gwoździ. W pobliżu świątyni znajduje się piękna gotycka katedra z wieżą sięgającą ponad 100 metrów wysokości. Kościół Pokoju to budowla, którą zdecydowanie może pochwalić się Dolny Śląsk i okolice. Atrakcje turystyczne organizowane na terenie obiektu to m.in. organizowane okazjonalne koncerty organowe, które na tle tak bogato ozdobionego wnętrza stwarzają chwile nie do zapomnienia. 

Rudawski Park Krajobrazowy – atrakcje na Dolnym Śląsku

Nazwa parku wywodzi się od przebiegającego przez niego pasma górskiego Rudawy Janowickie. Charakteryzują się one porozrzucanymi formami skalnymi na terenie całego parku. Wśród atrakcji turystycznych dostępnych na terenie obiektu można wyróżnić Starościńskie Skały, gdzie niektóre skałki sięgają ponad 20 metrów wysokości. Na jednej z nich znajduje się warta odwiedzenia platforma widokowa. Oprócz tego, spacerując ścieżkami parku, można zobaczyć słynne kolorowe jeziorka, które stanowią niekiedy główny punkt zwiedzania obiektu przez turystów. Powstały one w miejscu, gdzie dawniej działała kopalnia pirytu, skutkiem czego po jej zamknięcie spływająca woda zaczęła zabarwiać się kolorowymi substancjami. W wyniku tego procesu na terenie obiektu obecnie znajdują się cztery kolorowe jeziorka: żółte, czerwone, niebieskie oraz zielone. Bardzo malowniczy widok, zwłaszcza w przypadku odbijających się w jeziorkach drzew.

Góry Stołowe i Park Narodowy

Nazwa zawdzięczana jest skałom ułożonych płasko w poziomie na pasmie górskim. Jest to bardzo bogate turystyczne miejsce, którym zdecydowanie może pochwalić się Dolny Śląsk. Atrakcje turystyczne na terenie obiektu to chociażby możliwość zobaczenia niesamowitych formacji skalnych, gdzie m.in. nakręcono kilka scen bardzo popularnego filmu „Opowieści z Narni”. Zachwyt wśród turystów wzbudzają skalne labirynty Błędnych Skał, które w sezonie cieszą się obecnością dużej ilości odwiedzających. Nic dziwnego, teren gór stołowych to prawdziwy górski precedens. Na terenie Parku Narodowego powstało ok. 100 kilometrów szlaków, na których widoki robią niebywałe wrażenie.