Dolny Śląsk – najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć!

Dolny Śląsk to miejsce pełne uroku znajdujące się w południo – wshodniej części Polski. W tym magicznym rejonie znajdą się atrakcje zarówno dla osób ceniących sobie spokój, relaks jak i odpoczynek, jak również dla podróżników, którzy czas wolny, chcą spędzać aktywnie i nie boją się przygód. Jest to kraina, w której znajduje się bardzo duża ilość ciekawych miejsc. Na Dolnym Śląsku można zauważyć naturalne piękno, jakim jest przyroda. To tutaj skały przenikają się zielenią lasów, cieniami kotlin, a na swojej drodze można spotkać niesamowite wąwozy. Wśród niezwykłych krajobrazów natury występujących na Dolnym Śląsku, zwiedzanie należy zacząć od owianych tajemnicą zamków, z którymi wiążą się interesujące historie i legendy. Niezwykła architektura posiada swoje tradycje oraz wiąże się z wieloma kulturami. Nie wiesz, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Przedstawimy kilka propozycji miejsc, których nie może zabraknąć na mapie podczas zwiedzania.

Wrocław – stolicą Dolnego Śląska, co zwiedzić w tym mieście?

Przybywając na Dolny Śląsk, zwiedzanie należy zacząć od Wrocławia, czyli jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. To w tym mieście każdy odwiedzający zachwyca się pięknem malowniczych kamieniczek. Towarzyszący przy tym klimat i infrastruktura miasta nadaje temu miejscu magicznego charakteru. Spacerując wzdłuż mostów i między uliczkami miasta można podziwiać jedyny w swoim rodzaju, kolorowy krajobraz miasta. Zaraz po przyjeździe do miasta można zobaczyć ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku, jakim jest Dworzec Kolejowy. Jest to jeden z nielicznych dworców w Polsce, który posiada halę peronową. Dodatkowa robi ogromne wrażenie jego niesamowicie piękna architektura, którą niewątpliwie zachwyca się każdy podróżnik. Tym samym zachęca do dalszego zwiedzania miasta. Dodatkowo Wrocław słynie z krasnali, których poszukiwana mogą okazać się największą atrakcją dla dzieci, przez co zwykły spacer staje się zdecydowanie atrakcyjniejszy.

Wrocławskie Zoo i Afrykarium – nie możesz pominąć tego miejsca

Planując podróż, trzeba odpowiednie zaplanować całą trasę podróży, istotne jest, aby uwzględnić także atrakcje dla małych dzieci, które wybierają się razem z nami. Nie wiesz co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Koniecznie na mapie, musi się znaleźć na pewno wszystkim już znane Wrocławskie ZOO. To najpopularniejsza atrakcja we Wrocławiu, a dużo osób twierdzi, że najlepsze ZOO w całym kraju, o czym może świadczyć ogromna ilość odwiedzających osób. Wśród jego mieszkańców można znaleźć między innymi: lwy, niedźwiedzie, słonie, wielbłądy, żyrafy, małpy i wiele innych zwierząt. Słynne ZOO na Dolnym Śląsku, zwiedzić koniecznie trzeba z drugiego, jakim jest Afrykarium. W tym niesamowitym miejscu czeka zarówno dzieci, jak i dorosłych niezwykła przygoda. Idąc podwodnym tunelem, można podziwiać piękne kolorowe ryby pływające nad naszymi głowami. Dodatkowo nasze pociechy zachwyci widok pływających żółwi i hipopotamów.

Lubisz podziwiać świat z góry, a wysokość nie jest problemem? – Sky Tower to miejsce dla Ciebie

Kolejnym bardzo ciekawym miejscem na Dolnym Śląsku jest punkt widokowy Sky Tower znajdujący się we Wrocławiu. Został stworzony z myślą, by zachwycić każdego podróżnika i zapewnić mu odpowiednie warunki podczas wypoczynku. Ten nowoczesny budynek stał się pionierem na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć? Zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę, ze Sky Tower to najwyższy budynek w Polsce, jego wysokość sięga 212 metrów. W swoim wyposażeniu posiada 50 pięter, w których znajdują się pomieszczenia mieszkalno – biurowe. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na punkt widokowy, znajdujący się na 49 piętrze. Widok całego miasta z takiej wysokości jest przepiękny. Zwłaszcza nocą zapiera dech w piersiach, a oszklone okna od ziemi po sam sufit dodają jeszcze większych wrażeń i emocji. Dodatkowo Sky Tower posiada luksusowe apartamentowce dla osób wymagających i ceniących oryginalność. Można je wynająć w celach turystycznych, a także na specjalne spotkania rodzinne, biznesowe czy inny uroczystości.

Kochasz przyrodę i piękno natury? – Koniecznie wybierz się na spacer po Ogrodzie Japońskim

Ogród Japoński jest kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić, będąc na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć? W tym niesamowitym miejscu można się zrelaksować i podziwiać wyjątkowe gatunki roślin, których część pochodzi prosto z Japonii. To miejsce dzięki dokładnej i oryginalnej aranżacji, stało się namiastką japońskiego kultu i tradycji. Możemy ją podziwiać i zagłębić się w piękno natury spacerując wzdłuż alejek prowadzących przez cały kompleks. Główną atrakcją ogrodu jest kaskada wodna, który znajduje się w jego centrum. Staw obfituje w wielokolorowe, wiekowe karpie Koi, które zachwycają odwiedzających swoimi rozmiarami. Jeśli nie wiesz co zobaczyć na Dolnym Śląsku, to miejsce musi znaleźć się na Twojej liście.

Zamki i pałace, czyli co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, gdy kochamy historię?

Przedstawiamy kolejne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, które z pewnością spodobają się historykom i osobom uwielbiającym zabytki. Może nawet Twoje dzieci będą zainteresowane zwiedzaniem zabytków i zamków, w których kiedyś żyli Królowie? Województwo dolnośląskie jest jednym z najpiękniejszych województw w naszym kraju, które warto wybrać, chociaż na krótki wypad weekendowy. Poniżej przedstawimy propozycję kilku mniejszych i większych pałaców wartych zobaczenia. Niegdyś istniała dużo większa ilość zamków na Dolnym Śląsku, co warto zwiedzić i zobaczyć jak się kiedyś żyło. Wiele z tych miejsc przetrwało nawet II wojnę światową, jednak po czasach powojennych zamieniły się w ruinę.

Zamech Czocha

Pierwszym zamkiem, jaki pojawił się na naszej mapie to, Zamech Czocha na Dolnym Śląsku. Zwiedzanie należy zacząć od tego miejsca, ponieważ przyciąga on swoją niezwykłą tajemniczością i położeniem. Twierdza położona nad Jeziorem Leśniańskim przez wieki zmieniała swoich właścicieli, jednak wszyscy trzymali się przyjętej tradycji odnośnie dyskrecji. Jak wiadomo, w zamku odnaleziono kilkanaście tajemnych przejść, a sumując wszystkie, jest ich ponad 40. Niestety ze względów formalnych zakazano dalszych odkryć, jednak podejrzewamy, że tajemnych klatek schodowych i ukrytych wejść byłoby znacznie więcej. Warto zaznaczyć, ze Zamech Czocha jest ciekawym miejscem na Dolnym Śląsku również ze względu na jego miano polskiego Hogwartu. Do zamku przyjeżdżają miłośnicy Harry’ego Pottera z całego świata. To tutaj można przywdziać szaty i przenieść się do świata magii i czarodziejstwa.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Odpowiadając na to pytanie, przedstawiamy kolejne piękne, zabytkowe miejsce warte odwiedzenia. Neogotycki Pałac Marianny Orańskiej z XIX wieku, kiedyś słynął z bardzo zniszczone wnętrza. Kilka lat temu rozpoczęła się jego rewitalizacja, jak wiadomo z pałacu i parku wywiezione około 500 ton śmieci, a jego wnętrze odnowili. Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo – odtworzeniowych i zabezpieczających, dzisiaj to miejsce wygląda zupełnie inaczej i warto go odwiedzić i podziwiać. Do pałacu przynależy ogromnych wielkości park składający się z trzech tras o długości od 1,5 km do 4 km. Pałac Marianny Orańskiej zachwyca, swoim eleganckim wyglądam, na który składają się wieże i krużganki, a jego wysokie położenie pozwala oderwać się od rzeczywistości.

Arka Noego i Zamek Śląskich Legend

Podpowiadam co zobaczyć na Dolnym Śląsku, aby wyjazd był w pełni wykorzystany. Wybierasz się na krótki urlop sam lub ze swoimi dziećmi? Koniecznie musisz odwiedzić Zamek Śląskich Legend, który zalicza się do bardzo ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. Znajduje się w niewielkiej wiosce Pławna Dolna, w gminie Lubomierz. Jest to piękny zameczek, którego otaczają liczne postacie z bajek, legend i baśni. Odwiedzający już na wejściu mogą zauważyć pomarańczowy zameczek, otoczony przepięknymi rzeźbami witającymi gości wraz z koniem trojańskim. Idąc dalej, w głębi wsi można zauważyć Arkę Noego, a na niej liczne obiekty sakralne. W Zamku Śląskich Legend odbywają się występy z ruchomymi kukłami opowiadającymi śląskie legendy, w których pojawia się pradawny karkonoski Duch Gór, a także jeździec bez głowy. Cały kompleks jest pełen fantazji i magii.

Co zobaczyć na Dolnym Śląsku, gdy lubimy spokój, ciszę i piękno natury?

Dolny Śląsk to nie tylko miejsce dla miłośników pięknych kolorowych uliczek czy starych kamieniczek, które możemy spotkać we Wrocławiu. To nie jest tylko miejsce dla historyków lubiących zabytki i zamki. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku oprócz wymienionych już miejsc? Otóż poniżej przedstawimy propozycje pięknych i ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku, które zachwycą swoim minimalizmem i pięknem natury. Te miejsca z pewnością spodobają się osobom ciekawym świata, które chcą odkryć coś niezwykłego.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Turystyka jest niewiarygodnie ciekawa, a tym bardziej, gdy na swojej mapie spotkasz niesamowite miejsce takie jak np. Kraina Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku. Zwiedzić to niesamowite miejsce muszą obowiązkowo miłośnicy geologii i archeologii. Najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanów w tym rejonie mają ponad 250 milinów lat. Przez wiele lat na miejscu działających wtedy wulkanów, które urosły do wysokości około 500 metrów ukształtowały się góry o stożkowym kształcie. Miejsce to wyróżnia duża różnorodność skał wulkanicznych. Na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów można spotkać ogromną ilość skał bazaltowych, które tworzą imponujące formy skalne. Najbardziej popularną są Organy Wieli sławskie, jednak polecane są bardziej Małe Organy Myśliborskie, ponieważ zostały stworzone z pionowych słupów zakrzepłej lawy. Tym samym robią dużo większe wrażenie.

Srebrna Góra i twierdza na Srebrnej Górze

Co zobaczyć na Dolnym Śląsku, jeśli jesteśmy tutaj kolejny raz i chcemy zobaczyć coś nowego? W takiej sytuacji warto udać się do miasta Srebrna Góra, którym usłyszano pierwszy raz w momencie odkrycia złoża srebra na przełomie XIV wieku. Po wojnie niestety miasto opustoszało. Jednak dzisiaj jest urocza wieś, do której można udać się i zobaczyć zabytkową zabudowę miejską, kościół ewangeliczki i wiadukty kolejowe. Największą atrakcją Srebrnej Góry stała się twierdza, która jest największą Górską Fortyfikacją w Europie. Srebrną Górę można zwiedzać na dwa sposoby, z przewodnikiem, którzy opowiadają ciekawą historię tego miejsca. Dowiemy się, jak wyglądało życie żołnierzy, ile zarabiali, co jedli, jak się ubierali i co należało do ich obowiązków. Drugą możliwością, bardziej dla aktywnych jest wycieczka rowerowa po interesujących i specjalnie wyznaczonych trasach. Można również postawić na pieszą wycieczkę i udać się na spacer po lasach. Idąc zielonym szlakiem, okrążymy Fort Ostróg i wrócimy do punktu wyjścia.

Rudawski Park Krajobrazowy

Kolejnym ciekawym miejscem na Dolnym Śląsku jest Rudawski Park Krajobrazowy. Jego nazwa pochodzi od górskiego pasma Rudawy Janowickie. Nie są to co prawda Tatry, ani żadne inne góry wysokie, jednak dla osób ceniących sobie górskie wycieczki to będzie idealne miejsce na Dolnym Śląsku. Zwiedzić tutaj warto dwa miejsca. Jednym z nich są Kolorowe Jeziorka powstałe w wyrobiskach po kopalnianych. Cały szlak liczyć 3 kilometry, ale warto go przejść, aby móc nacieszyć oczy niesamowitymi widokami. Drugim miejscem wartym zobaczenia są Starościńskie Skały znajdujące się na południu parku. Jest to grupa skał, z których nieliczne sięgają wysokości 20 metrów i znajduje się na nich punkt widokowy. Jest to wyjątkowe miejsce, z którego można podziwiać niesamowite widoki. Dużym atutem tego miejsca jest brak tłumów. co wiąże się ze swobodnym i spokojnym podziwianiem piękna przyrody.

Zalew Mietkowski

Lubisz ciszę, spokój i tylko odgłosy przyrody? Proponujemy wycieczkę nad Zalew Mietkowski znajdujący się na Dolnym Śląsku. Zwiedzanie pięknym zabytków i malowniczych krajobrazów warto zakończyć odpoczynkiem nad wodą. Zalew Mietkowski to idealne miejsce na to, aby podjechać samochodem, rozłożyć leżaczek lub koc zamknąć oczy i cieszyć się chwilą ciszy pod cieniem drzew. Wybierając to miejsce, masz pewność, że nikt Ci nie przeszkodzi, a Ty możesz spokojnie poczytać książkę, czy podziwiać Górę Ślężę, którą widać z oddali. Zaznaczamy, ze nad zbiornikiem wodnym znajduje się kilka plaż, można się też tutaj opalać, czy popływać żaglówką. Zalew Mietkowski to ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku ze względu na panującą tam ciszę, jest często wybieranym miejscem przez rybaków do wędkowania.

Stawy Milickie

Przedstawiamy kolejny obiekt, który z pewnością zainteresuje wędkarzy, są to Stawy Milickie na Dolnym Śląsku. Co zwiedzać w tym miejscu? Otóż jest to największy ośrodek hodowli ryb w Europie, żyje tutaj około 300 rodzajów ryb i lata ponad 270 gatunków ptaków. Cały teren ośrodka to idealne miejsce dla ornitologów. Nie tylko miłośnicy wędkarstwa znajdą tutaj atrakcje, ale także ich towarzysze. W Grabownicy znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać niezwykły krajobraz tego miejsca. W wolnym czasie można się też udać na spacer groblą na Stawie Słonecznym Górnym lub przejażdżkę rowerową po tutejszych szlakach. Jest to idealne miejsce na weekendowy odpoczynek w ciszy i z dala od zgiełku miasta.

Jakie znajdziemy ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, które zaciekawią i dzieci i dorosłych?

Przybywając do województwa dolnośląskiego, zapewne wielu z Was zastanawia się, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Atrakcji jest bardzo dużo, jednak warto się zastanowić ile mamy czasu i jak ten czas chcemy zagospodarować. Przedstawiliśmy już kilka propozycji bardziej popularnych, jednak poniżej mamy atrakcje Dolnego Śląska, o których zapewne mało kto słyszał, a mogą zainteresować wiele osób.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Masz mało czasu, aby zobaczył wszystkie atrakcje Dolnego Śląska? Zwiedzić można Park Miniatur, w którym znajdują się wszystkie atrakcje tego rejonu Polski w miniaturowych wersjach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które przybywają na Dolny Śląsk raptem na krótki wypad, a chcą zobaczyć jak najwięcej. Park znajduje się w Kowarach, w mieście na pograniczu Karkonoszy. Sympatyczni przewodnicy potrafią nawet w ciągu godziny oprowadzić Was po zabytkach Dolnego Śląska, zaczynając od Schroniska Samotnia, idąc na Szczyt Śnieżki, z której można zauważyć Zamek Książ lub Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Nie wiesz co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Zachęcamy do odwiedzenia Kopalni w Złotym Stoku, to miejsce będzie nie tylko atrakcją dla najmłodszych, ale również ich rodziców. Przygodę zaczniecie od płukania złota za pomocą misy. Następnie przewodnik zabierze Was w podziemia, gdzie krok po kroku opowie historię tego miejsca. Przedstawi, jak wyglądała praca górnika oraz w jakich warunkach musieli pracować. To miejsce na pewno zainteresuje wszystkich uczestników wycieczki, a dodatkowo po wyjściu na zewnątrz czekają kolejne atrakcje między innymi wizyta w labiryncie strachu i u kata, a także możliwość poczucia się jak chomik, biegając na dużym kole deptakowym.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju

Prezentujemy miejsce idealne dla miłośników zwiedzania fabryk i muzeum. Jednak to nie będzie tradycyjne muzeum, ponieważ w tym miejscu oprócz samego zwiedzania można się dowiedzieć, jak produkowano papier. Spacerując, można podziwiając niezwykłe eksponaty i przedmioty służące do oceny atrybutów papieru takich jak: grubość, gramatura i jakość. Dowiadujemy się, jak wyglądały średniowieczne techniki pozyskiwania papieru. Dla najmłodszych będzie to dodatkowa atrakcja, ponieważ sami mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których wykonują prawdziwą kartkę. Jest to na pewno bardzo ciekawe miejsce na Dolnym Śląsku, które warto odwiedzić także ze względu na rozwój swoich dzieci i zdobywaniu interesujących informacji.