Kolorowe jeziorka

Zimą zwiedzanie Dolnego Śląska może być równie piękne i przyjemne. Region dolnośląski zachwyca turystów swoją urokliwą atmosferą, malowniczymi widokami oraz bogatą ofertą nietuzinkowych atrakcji. Dolny Śląsk to bajkowa kraina w południowo-zachodniej części Polski, na tereny której z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów. Wśród atrakcji Dolnego Śląska warto wyróżnić przepiękną stolicę Wrocław, zamki pełne legend i tajemnic, góry Stołowe oraz zjawiskowe kolorowe jeziorka. Zimą czy latem miejsce to cieszy się dużą ilością odwiedzających. Stanowią one cztery kolorowe stawy usytuowane w Rudawach Janowickich oraz nazywane są skarbem ziemi kamiennogórskiej. Jeśli wybierasz się na tereny Dolnego Śląska i jesteś miłośnikiem baśniowych przestrzeni, koniecznie zobacz znajdujące się tutaj kolorowe jeziorka.

Mapa Dolnego Śląska – gdzie znajdują się kolorowe jeziorka?

Cennik i godziny zwiedzania terenu barwnych czterech stawów jest bardzo dogodny i jeszcze bardziej sprawia, że trzeba tutaj zaglądnąć. Atrakcja jest otwarta całą dobę, aczkolwiek warto wybrać się tutaj w godzinach południowych, kiedy słońce świeci najpełniej. Czas potrzebny do przejścia szlaku wynosi około 2 godziny przyjemnego spaceru wzdłuż trasy biegnącej z wioski Wieściszowice na Wielką Kopę. Część tej drogi stanowią właśnie słynne kolorowe jeziorka. Cennik przejścia szlaku sprawia, że każdemu pojawia się uśmiech na ustach, ponieważ aby zobaczyć barwne stawy musisz poświęcić całe zero złotych. Rudawy Janowickie to pasmo górskie o powierzchni liczącej prawie 90 kilometrów kwadratowych. Właśnie tutaj na najwyższym szczycie wschodniej części znajdują się kolorowe jeziorka.

Zimą też można zwiedzać Dolny Śląsk!

Jeśli Twój urlop trafił akurat na zimowy, śnieżny okres, nie musisz obawiać się ubogiej oferty atrakcji turystycznych na terenie południowo-zachodniej części Polski. Dolny Śląsk wychodzi naprzeciw wszystkim osobom przyjeżdżającym w sezonie zimowym. Zimną porą zdecydowanie warto zobaczyć tutaj bajkową miejscowość Kudowa Zdrój, Spokojny teren Długopole-Zdrój oraz znajdujące się w Rudawach Janowickich kolorowe jeziorka. Pogoda nie stanowi tutaj żadnej przeszkody, aby móc podziwiać piękne, barwne cztery stawy. Jeżeli widziałeś kolorowe jeziorka w innej porze roku, warto wybrać się tutaj porą zimową, ponieważ widok jest zupełnie inny w zimowym sosie. Jak wyglądają kolorowe jeziorka zimą?

Kolorowe jeziorka – pogoda im niestraszna!

Znajdujące się w Rudawach Janowickich kolorowe jeziorka są pozostałością po kopalniach niemieckich, które funkcjonowały na przestrzeni XVIII-XX wieku. N przestrzeni tylu lat wyrobiska pozostałe po kopalniach wypełniły się wodą, a w związku z wydobywanie wówczas tutaj pirytu, żelaza i miedzi, jeziorka mienią się różnymi kolorami. Żółte jeziorko, które często postrzegane jest jako zielone, swoim kolorem cieszy się dzięki obecności dużej ilości glonów. Obecność żelaza oraz łupków z pirytem zawdzięcza sobie jeziorko koloru purpurowego, którego kwasowość jest bardzo wysoko. W związku z tym woda w tym jeziorku uznawana jest za roztwór kwasu siarkowego, dlatego picie wody z purpurowego źródła jest kategorycznie zabronione! Błękitne jeziorko cieszy się swoim kolorem, dzięki związkom miedzy, zaś zielony stawek pojawia się tylko podczas silnych deszczów i roztopów. Z tego powodu, nawet podczas ponurych, deszczowych dni warto obejrzeć kolorowe jeziorka. Pogoda jest im nie straszna, a zielone jeziorko pojawia się właśnie w nieprzyjemny dzień.