Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy jest kościołem ewangelicko-augsburskim. Jest on najcenniejszym zabytkiem sakralnej sztuki protestanckiej Śląska. To również największy drewniany kościół w Europie. Został on zbudowany w latach 1652-1657. Wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco, dzięki jego wyjątkowemu charakterowi. Kościół zbudowano w technice szachulcowej, na planie krzyża. Do głównej budowli dobudowano później: Halę Chrztów, zakrystię, Halę zmarłych, Halę Ślubów oraz Halę Polową. Nazwa „Kościół Pokoju pochodzi od pokoju wersalskiego, na podstawie którego wybudowano właśnie tę świątynię.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Budynek Kościoła Pokoju rozplanowano na kształt krzyża greckiego, a wnętrze kościoła jest jednonawowe. Zostało pokryte płaskim, drewnianym stropem o bogatej polichromii. Loże zostały polichromowane i dodatkowo rzeźbione, spiętrzone między emporami. Główny ołtarz, organy małe i duże, chrzcielnica oraz ambona posiadają barokowe elementy zdobnicze. Świątynia została wykonana wyłącznie ze słomy, gliny oraz drewna, bez użycia gwoździ ani innych elementów trwałych.

Po trzydziestoletniej wojnie w 1642 roku za ewangelikami na Śląsku wstawił się król Szwecji i wymógł na władcy katolickim, żeby katoliccy Habsburgowie znów dali pozwolenie luteranom na kultywowanie wiary, jak było to przed wojną. Ferdynand III Habsburg, który władał w tych czasach, zgodził się, ale jego warunki były dość zaporowe i wręcz niemożliwe do wykonania. Budowa nie mogła przypominać świątyni i nie mogła trwać więcej niż rok, budować można było tylko z gliny, piasku, słomy i drewna oraz Kościoły Pokoju mogły powstać tylko za murami miasta, lecz nie dalej niż wystrzał armatni. Miało to na celu nietrwałość, bądź zniszczenie z czasem, jednak przetrwały dwa z trzech do dziś.

Kościół Pokoju w Świdnicy – ciekawostki

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy jest jedną z najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku. Świątynia jest największym na świecie tego typu obiektem, w którym może znaleźć się około 7 500 wiernych. W czasach kiedy Kościół Pokoju w Świdnicy był budowany, Ferdynand III Habsburg pozwolił na użycie tylko i wyłącznie słomy, gliny oraz drewna do budowania trzech Świątyń. Otrzymano zgodę na zbudowanie Kościoła na skutek Pokoju Westfalskiego, który zakańczał wojnę 30-letnią w 1642 roku. Dzięki tej decyzji powstały trzy Kościoły Pokoju znajdujące się w Świdnicy, Jaworze oraz Głogowie. Do dziś zachowały się dwa kościoły – w Jaworze i w Świdnicy. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione loże zdobione barwnymi herbami, barokowy ołtarz wykonany przez Artura Gottfrida Hofffmana w XVIII wieku przedstawiający sceny chrztu Chrystusa oraz polichromy, które zachwycają. Kościół pobudowano na planie krzyża greckiego, dzięki czemu stał się niezwykle stabilny.

Kościół Pokoju w Świdnicy nabożeństwa

Kościoły Pokoju w Świdnicy oraz w Jaworze miały przetrwać maksymalnie kilka lat, a stoją ponad 360 lat i są największymi w Europie świątyniami zbudowanymi z drewna, gliny, piasku i słomy. Kościoły dziś odnowione znów służą wiernym. Pierwsze nabożeństwo w świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 roku. W Kościele Pokoju w Świdnicy nabożeństwa odbywają się niemal nieprzerwanie od 1657 roku. Odwołano je tylko w 1736 roku w czasie zarazy, w 1945 roku, gdy do miasta zbliżała się Armia Czerwona oraz z powodu pandemii CoVid są ograniczone. Nabożeństwa w Kościele Pokoju odbywają się w niedziele i święta o godzinie 10.00, zaś w święta przypadające w tygodniu o godzinie 17.30. Nabożeństwa pasyjne i nabożeństwa adwentowe w czwartki o godzinie 17.30.

Kościół Pokoju w Świdnicy – koncerty

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego można się przekonać, jak idealna jest akustyka świątyni drewnianej. Festiwal powstał na 250 lecie śmierci Johanna Sebastiana Bacha w 2000 roku ze względu na kantora i ucznia Bacha Christiana Gottlob Weckera. Atmosferę festiwalu idealnie dopełnia piknik, a wnętrze barkowe Kościoła Pokoju przepięknie współgrają z dziełami z Lipska. Aktualnie Kościół Pokoju jest najważniejszym miejscem festiwalu rozgrywanego w kilku świątyniach Świdnicy i okolic. Warto udać się na nabożeństwo kantatowe, w którego trakcie motyw śpiewanej kantaty jest również tematem kazania. Jest również możliwość zamówienia koncertu w wykonaniu Macieja Batora, bądź też zagrania własnego koncertu tj. muzyka kameralna, czy chóralna.