Kościół Zamkowy w Sycowie

Mieszczący się przy Placu Świętej Jadwigi Kościół ewangelicko-augsburski to prawdziwa wizytówka Sycowa. Kościół Zamkowy w Sycowie to luterańska parafia, która została wybudowana z końcem osiemnastego wieku. Za budowę odpowiadał książę Peter Biron von Curland, prace ruszyły w połowie lat osiemdziesiątych, osiemnastego wieku. Projekt wykonał sam Carl Gotthard Langhans, znany z innej ikonicznej budowli- Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy nastąpiło uroczyste otwarcie kościoła. Nazwa kościół zamkowy Syców pochodzi z czasów, gdy jeszcze świątynia była ściśle połączona z zamkiem. Obecnie stanowi odrębną budowlę.

Dzisiaj kościół prowadzi działalność duszpasterską dla wszystkich wiernych. Przy świątyni działa również nieodpłatna pomoc medyczna dla potrzebujących oraz organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Stacja Socjalna Zakonu Joannitów czynna jest we wtorki oraz czwartki od godziny ósmej do szesnastej.

Kościół Zamkowy Syców

Aż do 1945 roku kaplica była własnością rodu Biron von Curland. Byli to bowiem, najwięksi właściciele ziemscy w Sycowie i okolicach. Toteż nie powinny dziwić bogate zdobienia świątyni. Dopiero na początku dwudziestego pierwszego wieku, kościołem zajęła się Fundacja Polsko-Niemiecka, która odrestaurowała świątynię. Przez swoją niezwykłą akustykę, kościół pełni często rolę sali koncertowej. Kościół Zamkowy Syców liczy sobie około 200 wiernych. Niezwykła klasycystyczna budowa przyciąga wiernych, jak i turystów z całego kraju, ale również zza granicy. Wokół roztacza się park książęcy, który niegdyś był częścią zamkowych ogrodów. W murach kościoła co jakiś czas rozbrzmiewa muzyka, w tym również żydowska. Liczne koncerty, które są tutaj organizowane spowodowane są faktem, że w świątyni panuje niemalże idealna akustyka. Podczas koncertu muzyki dawnej, gdzie można było usłyszeć muzykę klasycystyczną, czy barokową honorowymi gośćmi byli potomkowie dawnych właścicieli i fundatorów kościoła książę von Biron z małżonką.

Kościół Zamkowy w Sycowie – msze

Kościół prowadzi działalność kulturalną, religijną, ale również pomaga, zawłaszcza chorym i potrzebującym. Jednocześnie działa oczywiście, jako czynna świątynia. Warto odwiedzić Kościół Zamkowy w Sycowie. Msze odbywają sie w każdą niedzielę o godzinie ósmej. Kościół mieści się przy Placu Jadwigi 3 w Sycowie. Msza luterańska nieco różni się od tej katolickiej, to też warto się udać, aby przeżyć coś nowego. Ponadto świątynia pełna jest pięknych obrazów, figur, płaskorzeźb i stanowi niecodzienne połączenie elegancji i prostoty. Dzięki fundacji oraz prywatnym darczyńcom udało się odnowić należący do książęcej rodziny kościół. Dzisiaj potomkowie byłych właścicieli przybywają tu jedynie w gości w ramach różnych uroczystości. Warto odwiedzić to niezwykle piękne miejsce, będące nie tylko ośrodkiem wiary, ale również pomnikiem historii rodziny von Biron Curland, która w swym rodzie ma wielu znamienitych przedstawicieli. Do kościoła jednak można wejść przez cały tydzień, nie są prowadzone specjalne grupy zwiedzające, nie trzeba również kupować biletu.