Zamek Książęcy w Oleśnicy

Niezwykły pałac renesansowy w Oleśnicy został wzniesiony na miejscu dawnej, gotyckiej warowni. Rezydencja była siedzibą książąt oleśnickich aż do dziewiętnastego wieku. Zamek Książęcy w Oleśnicy urzeka pięknym ogrodem i architekturą. Już w trzynastym wieku pojawiają się wzmianki o grodzie warownym Piastów Oleśnickich. Jednak różnego rodzaju przebudowy i modernizacje z budowli o znaczeniu stricte obronnym stała się elegancką renesansową rezydencją. Wieża, która uchowała się po gotyckich zabudowaniach datowana jest na trzynasty wiek. Została jednak również przebudowana i udekorowana zgodnie z renesansową estetyką.

Zamek Książęcy w Oleśnicy -historia

Najlepsze czasy zamku przypadają na czasy, gdy właścicielem zamku był Henryk I Starszy z Podiebradów, jeden z potomków króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Wnuk Henryka I Starszego, Jan rozpoczął wielką przebudowę zamku. Znacząco go rozbudował, kolejni dziedzice również dokonywali zmian estetycznych oraz konstrukcyjnych. Zespół pałacowy z czasem został ozdobiony portalami, oraz stropami renesansowymi. Do 1945 roku włodarzami zamku byli Hohenzollernowie. Po wojnie w budynkach, które nie uległy zniszczeniu wskutek działań militarnych, przetrzymywano jeńców z Węgier oraz Włoch. W późniejszym czasie w pałacu mieściło się Technikum Budowlane, Międzynarodowy Czerwony Krzyż oraz Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych Związku Harcerstwa Polskiego. Z czasem budynek przejęło Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, które odnowiło wnętrza. Od 1993 roku w Zamku działał Ochotniczy Hufiec Pracy.

Zamek Książęcy w Oleśnicy – zwiedzanie

Położenie budowli jest równie niezwykłe co sam Zamek Książęcy w Oleśnicy. Zwiedzanie stojącego na dawnym bursztynowym szlaku zamku to świetny początek wycieczki po okolicznych zabytkach. W zamku organizowane są spotkania integracyjne, konferencje, a także imprezy okolicznościowe. Natomiast dla fanatyków historii przewidziana jest wycieczka z przewodnikiem. Chcąc zwiedzić zamek i poznać jego tajemnice należy kupić bilet. Bilet wstępu z przewodnikiem to koszt 27 złotych (bilet normalny) oraz 22 złote (bilet ulgowy). Chcąc zwiedzać zamek indywidualnie za normalny bilet należy zapłacić 15 złotych, natomiast za ulgowy 13 złotych, koszt wypożyczenia audioprzewodnika to zaledwie 6 złotych. Możliwe jest zwiedzanie zamku i pałacu, jednak możliwe jest rozszerzenie wycieczki o wieżę, wówczas do ceny biletu z przewodnikiem należy doliczyć 3 złote. Oglądanie dziedzińca zamku natomiast to koszt 5 lub 3 złotych.

Zamek Książęcy w Oleśnicy – hotel

W dniu dzisiejszym zamek pełni funkcję rozrywkowo-turystyczną. W zamku można wynająć pokoje gościnne i spędzić niezwykły czas w pałacowych wnętrzach. Na miejscu organizowane są również wesela oraz inne imprezy okolicznościowe. Wielu turystów decyduje się odwiedzić Zamek książęcy w Oleśnicy. Hotel więc jest tutaj idealnym rozwiązaniem, ponieważ miłośnicy królewskiej elegancji mogą się poczuć niczym pierwszy włodarze tych włości. W zamku organizowane są więc szkolenia, imprezy, a także jest to idealnie miejsce na wypoczynek z rodziną.