Sztolnie Kompleksu Riese w Górach Sowich

Riese to po niemiecku olbrzym. Nic dziwnego, że to właśnie tę nazwę nosi tajny kompleks nazistów. Kompleks Riese w górach Sowich  to wielka zagadka, która pozostała nam po II Wojnie Światowej. Same Góry Sowie wydają się idealnym miejscem, aby się w nich ukryć. przeznaczenie ogromnego podziemnego kompleksu, którego nie udało się dokończyć Adolfowi Hitlerowi do dnia dzisiejszego jest nieznane. Miejsce po dziś dzień wywołuje wiele emocji, nie tylko ze względu na tajemniczość, ale również dlatego, że Kompleks Riese Góry Sowie to miejsce kaźni wielu tysięcy więźniów nazistów. 

Kompleks Riese – zwiedzanie

Sześć sztolni składa się na Kompleks Riese. Zwiedzanie warto zacząć od kompleksu Rzeczka, jest on najlepiej wykończony. Naziści bowiem nie zdążyli zakończyć kosztownej, krwawej inwestycji. Osówka, Słoboń, Jugowice Górne, czy Sokolec to tak naprawdę gołe, wydrążone w surowej skale tunele, które co jakiś czas zawalają się i zalewają, dlatego wstęp do nich mają, tylko specjaliści. Włodarz jednak jest oddany do zwiedzania, jest też największym obszarem kompleksu. Jednak Włodarz wokoło jednej trzeciej jest zalana wodą. Historię tego miejsca opowiada Walim Rzeczka. Tam można wyobrazić sobie jak mniej więcej miało wyglądać całe Riese. Przewodnicy z wielkim szacunkiem do zmarłych tu więźniów opowiadają historię tego miejsca. W Rzeczce zobaczymy zbrojownię, eksponaty związane z militariami, wystawę szkiców, obrazujących tragedię ludzi tu pracujących i posłuchamy ich historii. Przekonamy się również na własnej skórze jak straszne, trudne i nieludzkie są warunki pracy wewnątrz góry. Tak naprawdę, Kompleks Riese stał się cmentarzem, dla setek osób.

Jak przygotować się do zwiedzania?

Godziny zwiedzania są z góry ustalone, a bilet warto kupić wcześniej. Do zwiedzania należy również się przygotować. Bezwzględu na porę roku, wewnątrz góry panują trudne warunki. Jest bardzo zimno oraz wilgotno, dlatego nawet w lecie, warto mieć ze sobą kurtkę oraz długie spodnie. Ponadto należy mieć świadomość, że chociaż zwiedzamy miejsce budowane przez nazistów, to, zamiast skupiać się na oprawcach, pracownicy kompleksu oddają hołd ofiarom, poprzez pamięć o nich i ich tragedii. Dlatego jeżeli liczymy na lekką i przyjemną wycieczkę, możemy się rozczarować. Zwłaszcza że Kompleks Riese, skrywa same mroczne tajemnice.

Kompleks Riese Góry Sowie

Ostatnie dwa lata wojny nie były łatwe dla nazistowskich Niemiec. Nasilające się ataki bombowe aliantów zmusiły ich do znalezienia miejsca, gdzie skutecznie mogliby się ukryć, a jednocześnie prowadzić produkcję większej ilości broni, która zapewniłaby im zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Sudety wydawały się idealnym miejscem ukrycia. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Kompleksu Riese w Górach Sowich, Adolf Hitler uczynił z Zamku Książ jedną ze swoich oficjalnych kwater. Topografia terenu jest idealna, na tworzenie wszelkich tajnych baz oraz schronów. Wiedzieli o tym nazistowscy inżynierowie. Budowę podziemnego kompleksu zlecono Industriegemeinschaft Schlesien AG. Na próżno jednak liczyć, że budowy w tych trudnej warunkach dokonywali wyspecjalizowani budowniczowie, za godziwą zapłatę. Naziści wykorzystali więźniów i jeńców wojennych głównie z węgierskich obozów koncentracyjnych, skazując ich na śmierć tym samym.

Historia budowy Kompleksu Riese Góry Sowie

Budowa Kompleksu Riese wymagała całkowitej reorganizacji pracy kolei oraz okolicznych miast. W opuszczonych fabrykach stworzono baraki dla pracujących więźniów. Niestety nie zostało wiele pism, czy dokumentów, które dokładnie przybliżają nam historię tego miejsca, ponieważ był to tajny projekt. Informacji dostarczyły wspomnienia byłego więźnia, który tu pracował, oraz innych już zmarłych osób, które pamiętały czasy budowania tych tajnych korytarzy.

Nie jest jasne, do czego miał służyć Kompleks Riese. Zwiedzanie tego miejsca jest bardzo pasjonujące właśnie na ten tajemniczy aspekt. Istnieje jednak wiele prawdopodobnych spekulacji. Jednocześnie, co pewne, miejsce miało pełnić rolę obronną. Góry Sowie to idealne miejsce, aby uchronić się przed atakiem bombowym.

Kompleks Riese tajemnice

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, do czego miał być przeznaczony Kompleks Riese. Tajemnice, które narosły przez lata w tym miejscu, budzą jednak grozę. Podejrzewa się, że w podziemiach Gór Sowich, miała powstać fabryka niezwykłej broni. Podejrzenia mogą być trafne, gdyż w niedalekim sąsiedztwie od choćby Rzeczki, znajdowała się kopalnia Uranu. Czy naziści chcieli tu tworzyć broń jądrową? Tego nigdy się już nie dowiemy.

Kompleks Riese tajemnice skrywa nie tylko związane z samym przeznaczeniem. Podejrzewa się, że w ścianach sztolni dalej są zamurowane lub zakopane dziesiątki zwłok, zmarłych tutaj tragicznie, pracując w nieludzkich warunkach więźniów obozów koncentracyjnych. W nieprzeznaczonych do zwiedzania miejscach, do dnia dzisiejszego wydobywa się fragmenty ludzkich szczątek, a w niedalekim sąsiedztwie od poszczególnych sztolni, można znaleźć masowe groby.