Zamek Książ

Mieszczący się w Wałbrzychu Zamek Książ, to prawdziwa kopalnia tajemnic. Piękny zespół rezydencjalny mieszczący się na Wzgórzu Wałbrzyskim jest częścią Szlaku Zamków Piastowskich. Zamek Książ Wałbrzych to niezwykłe miejsce, które sympatią darzył sam Adolf Hitler. Obecnie w tym miejscu znajduje się Hotel Książ, jednak niewielka część budowli jest udostępniona zwiedzającym. Wokół zamku narosło wiele legend i mitów oraz pozostało jeszcze sporo nierozwiązanych tajemnic, dlatego miejsce to, cieszy się powodzeniem wśród turystów z Polski, Niemiec i innych krajów. 

Zamek Książ Wałbrzych

Zamek Książ wybudował książę świdnicko-jaworski Bolek I Surowy, tu też przeniósł swoją siedzibę główną. Przez wieki zamek był świadkiem wielu wojen i przewrotów, które również rozgrywały się w jego sąsiedztwie. Z czasem podczas Drugiej Wojny Światowej Zamek Książ, stał się filią obozu koncentracyjnego Gross Rosen. A z czasem w zamku bywał Adolf Hitler, który miał być miłośnikiem kompleksu rezydencjalnego. Dziś zamek jest udostępniony do zwiedzania, a także mieści się w nim hotel wraz z restauracją. W stajniach zamku możemy zobaczyć Stado Ogierów Książ, czyli hodowlę ogierów śląskich.

Zamek Książ opis

Wielu miłośników sztuki i kompleksów zamkowo-pałacowych przyciąga Zamek Książ. Opis  zamku jednak w zupełności wyjaśnia to zjawisko. Zamek bowiem jest świetnie zachowany i poza częścią rezydencjalną, posiada jeszcze stadninę i inne budynki użytkowe. Jest całkowicie odrestaurowany, co oznacza, że to jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu w naszym kraju. Ze względu na swoje położenie, jak określił go jego budowniczy, miał być Kluczem do wrót Śląska. Forma, którą znamy dzisiaj zamku, nie była jednak taka od początku. W miarę jak zmieniali się właściciele zamku, dobudowywane były i przebudowywane poszczególne kondygnacje budynku, w zależności od potrzeb i gustów mieszkańców. 

Zamek Książ Riese

Dolny Śląsk długo był miejscem stosunkowo bezpiecznym, jeżeli chodzi o czas II Wojny Światowej. Wiedział oczywiście o tym Adolf Hitler, który zaniepokojony nasilającymi się atakami bombowymi aliantów, postanowił poszukać nowej, bezpiecznej siedziby. Wybór padł właśnie na Dolny Śląsk i Zamek Książ. Jednocześnie w tym samym czasie rozpoczęła się budowa tajnego kompleksu Riese w Górach Sowich, który oficjalnie miał być wielkim schronem, ale nie oficjalnie, uważa się, że miała być tak produkowana broń jądrowa.

Zamek Książ ciekawostki

Od kilku lat można zwiedzać podziemia Zamku Książ. W tym samym rejonie znajdziemy wspomniany Kompleks Riese, który w istocie składa się z sześciu sztolni, z czego tylko Walim Rzeczka zdążyła zostać wybetonowana przez nazistów. Podziemia w Zamku Książ z pewnością były bunkrem, w którym miał skryć się Führer w razie nalotu nieprzyjaciela. Na Kompleks składał się więc również Zamek Książ. Riese było największą taką inwestycją nazistowskich Niemiec, a jako tanią siłę roboczą, wykorzystano więźniów obozu Gross-Rosen, którzy pracowali w nieludzkich warunkach, umierając przy budowie z głodu, chłodu i wycieńczenia. Częścią tego Kompleksu były podziemia Zamku.

Docelowo wszystkie pomieszczenia miały być ze sobą połączone. Na szczęście przyszło wybawienie, a wraz z nim koniec krwawego projektu hitlerowców. Zamek Książ ciekawostki skrywa jednak różne, nie tylko te związane z czasami II Wojny Światowej. Niespotykaną i ciekawą rzeczą jest fakt, że zamek łączy w sobie wiele styli architektonicznych. Ma to z pewnością związek z przebudowami różnych lokatorów z różnych epok. Łącznie w zamku jest 400 pomieszczeń. Przy wykuwaniu tuneli pod zamkiem jak wspomniano, brali udział więźniowie obozu Gross-Rosen. Byli to głównie węgierscy żydzi. Na Zamku Książ gościło wiele postaci historycznych, Winston Churchill, Adolf Hitler, Car Mikołaj I Romanov, księżna Daisy.