Zamek Czocha

Jest to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju budowli obronnych. Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha. Najstarszą częścią zamku jest część północna. Zamek został wybudowany na skale i robi niezwykłe wrażenie. Z pewnością na wielu zrobi piorunujące wrażenie Zamek Czocha. Historia tego miejsca sięga trzynastego wieku i podobnie jak w przypadku wielu tego typu budowli, była bardzo burzliwa.

Zamek Czocha – historia

Z początku zamek powstał jako warownia, która miała strzec pogranicza śląsko-łużyckiego. Gotycki zamek warowny w średniowieczu w rzeczywistości był grodem obronnym. Początkowo zamek prawdopodobnie należał do Księcia Przemysła II Ottokara, chociaż nie brakuje przesłanek, że rzeczywistym włodarzem był jego ojciec Wacław Przemyślida Jednooki. Pod koniec trzynastego wieku, aż do 1319 roku zamek był pod władaniem starosty królewskiego Johanna von Birbesteina. Z czasem zmieniali się kojany włodarze zamku. Warownia również wielokrotnie była najeżdżana. Co, do nazwy również nie ma jednoznacznej wersji. Niektórzy uważają, że może pochodzić od nazwy ptaka- Czajki, inni zaś, że od różnych wariacji na temat nazwy drzewa cis, którego wymowa ewoluowała, że słowiańskiej w germańską. 

Zamek Czocha – hotel

Obecnie zupełnie inaczej prezentuje się Zamek Czocha. Hotel, SPA, czy restauracja. Teraz w Zamku możemy spędzić miły weekend, doświadczając jego magii i historii na własnej skórze. Nie jest już surową warownią, przed niczym nie musi bronić przybyłych tu lokatorów. Wnętrze zamku zostało zaadaptowane na potrzeby turystów i teraz możemy poczuć się, jak władcy, którzy niegdyś tutaj zamieszkiwali. Miejsce jest oblegane, dlatego warto z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji.

Zamek Czocha – mapa jako niezbędnik

Zwiedzając Zamek Czocha, mapa z pewnością się przyda. Kompleks jest bardzo rozbudowany i podobnie jak w przypadku innych zamków warownych, każdy mieszkaniec coś przebudowywał w nim i dobudowywał. Zamek warowny położony jest na litej granitowej skale. Wizytówką zamku jest okrągła wieża. Konstrukcja natomiast została zbudowana prawdopodobnie na planie czworoboku. Do zamku natomiast prowadzi kamienny most z imponującymi łukami. Podejrzewa się również, że warownia składała się z cztero lub trzykondygnacyjnych budynku mieszkalnego oraz dwóch mniejszych budynków gospodarczych. Zamek okalają zabudowania obronne, a w zamku na zewnątrz jak i w środku możemy zobaczyć różne elementy ozdobne.

Zamek Czocha – gdzie jest?

Zachęceni opisem Zamku oraz legendami, które krążą wokół tego niezwykłego miejsca, z pewnością będziecie chcieli je odwiedzić. Zamek Czocha, gdzie jest, jak do niego dojechać? Otóż kompleks znajduje się w województwie dolnośląskim. Znajduje się w miejscowości Sucha, na ulicy Leśnej. Zamek okala bujna roślinność. Będąc w warowni, możemy zobaczyć całe Jezioro Leśniańskie. Z drugiej strony jeziora znajduje się miejscowość Czocha. W okolicy znajdują się również ciekawe Parki Krajobrazowe, które przy okazji również warto odwiedzić. Miejscowość Sucha znajduje się nieopodal granicy Polsko-Niemieckiej, toteż często można spotkać niemieckich turystów.