Twierdza w Srebrnej Górze miejscem wartym zobaczenia

W latach 1765 – 1777 na Dolnym Śląsku została wzniesiona słynna Twierdza w Srebrnej Górze. Jej głównym zadaniem było umocnienie granic nowo zdobytej prowincji przez Króla Prus Fryderyka II Reks oraz uszczelnienie pasu sudeckiego wraz z wybudowanymi już Twierdzami w Nysie. Ten niesamowity obiekt został wyróżniony w skali dziedzictwa kulturowego w Europie, a tym samym jest unikatową i zarazem największą atrakcją tego rejonu. Twierdza w Srebrnej Górze składa się z kilku wysuniętych dział artyleryjskich i rdzenia. W obiekcie znajduje się aż 151 pomieszczeń fortecznych, które są rozmieszczone na trzech kondygnacjach. Wśród nich wyróżniamy ogromne magazyny, zbrojownie, kaplice, szpital, piekarnie, warsztaty rzemieślnicze, prochownia, browar, więzienie i studnie. Nagromadzone w nich zapasy miały starczać od 3 do 5 miesięcy oblężenia. Twierdza budzi duże zainteresowanie badaczy i naukowców, a także osób odwiedzających. Będąc na Dolnym Śląsku, warto zobaczyć to miejsce oraz zaznajomić się z jego historią.

Twierdza w Srebrnej Górze – zwiedzanie indywidualne

Przybywając do Twierdzy w Srebrnej Górze, zwiedzanie można odbyć wraz z organizowaną wcześniej grupą lub indywidualnie. Centralnym punktem obronnym jest Donjon, czyli rodzaj fortu. Jest złożony z czterech cylindrycznych wież, połączonych kurtynami. Każda z nich liczy sobie wysokość 30 metrów. To w tym miejscu znajdowało się centrum dowództwa i obrony Wartowni. Fort Donjon to najlepiej zachowany z całego kompleksu fortów, a obecnie na jego terenie znajduje się Forteczny Park Kulturowy. Drugim dobrze zachowanym Fortem jest Fort Ostróg położony po stronie Gór Bardzkich. Na dziedzińcu znajduje się sprzęt wojskowy, który najbardziej zachwyci najmłodszych.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Podczas pobytu w Twierdzy w Srebrnej Górze goście odwiedzający to miejsce mogą spotkać się z przewodnikiem w stroju żołnierza, który w bardzo ciekawy sposób przedstawi historię tego miejsca oraz umili wycieczkę zabawnymi opowiadaniami. Warto udać się na spacer z żołnierzem, który zaprowadzi gości do miejsc niedostępnych dla indywidualnych osób. W programie uwzględnione jest zwiedzanie kazamat w tym także podziemne ujęcie wody wraz ze studnią wyrytą w skale, która ma 53 m głębokości oraz z mechanizmem służącym do poboru wody. W podziemiach znajduje się też most zwodzony, gdzie będzie możliwość przejścia przez najgłębszą fosę w Polsce. Zwiedzający poznają tajniki artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki najsłynniejszego dzieła na Śląsku. Wszystkie atrakcje i ekspozycje zostały zaplanowane w taki sposób, aby nie zanudzić zwiedzających. Wręcz przeciwnie, bo dzięki ciekawym opowieściom przewodnika mamy możliwość przeniesienia się w czasy XVIII wiecznej fortecy.

Twierdza w Srebrnej Górze – dojazd

Dojazd komunikacją do Twierdzy w Srebrnej Górze jest niestety bardzo ograniczony. Dla osób spędzających urlop w okolicach Kłodzka dobrym rozwiązaniem będzie wybrać się na pieszą wędrówkę, którą wiedzie szlak widokowy przez bajkowy Bożków. Zostawiając samochód przy przełęczy, droga zajmie zaledwie 30 minut, a dodatkowo można podziwiać piękną okolicę. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak podjechać samochodem i zostawić go na parkingu znajdującym się między dwiema atrakcjami, czyli Fortem Ostróg, a Fortem Donjon. Z tego miejsca do Fortu Ostróg prowadzi malownicza droga, którą w ciągu 10 minut będziecie na miejscu. Natomiast Fort Donjon znajduje się nieco dalej i dotarcie do niego spacerem zajmuje około 20 minut. Latem w piękny, słoneczny dzień warto się przespacerować. Zaznaczamy jednak, że w tym okresie kursuje także kolejka FortFan Express, z przełęczy Srebrnogórskiej do Twierdzy, której koszt wynosi 5 zł.

Twierdza w Srebrnej Górze – cennik 

Przybywając do Twierdzy w Srebrnej Górze, bilety można zakupić z wyprzedzeniem lub dopiero na miejscu. Należy pamiętać, że pod samą bramą Ostróg nie ma kas biletowych. Dlatego bilety można kupić na parkingu jako łączone lub tylko i wyłącznie do Fortu Ostróg.

Cennik biletów przedstawia się następująco:

  • bilety normalny w cenie 25 zł
  • bilet ulgowy w cenie 17 zł dla dzieci, młodzieży, studentów, rencistów i emerytów za okazaniem aktualnej legitymacji
  • bilet rodzinny (2+2) w cenie 72 zł, gdzie dzieci do 4 lat mają wstęp bezpłatny

W tym miejscu jest honorowana również Karta Dużej Rodziny, a za jej okazaniem:

  • bilet normalny jest w cenie 21 zł
  • bilet ulgowy w cenie 14 zł.

Godziny otwarcia

Twierdza w Srebrnej Górze jest czynna codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00. Jednak w okresie letnim czas zwiedzania jest wydłużony do godziny 18:00 w tygodniu, a w weekendy nawet do 19:00. Szacowany czas zwiedzania wynosi 75 minut, jednak patrząc realnie, odwiedzając Twierdze, należy w przybliżeniu zagospodarować sobie 2 godziny czasu wolnego.