Umowa podpisana: Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud buduje kolejny odcinek S8 na Dolnym Śląsku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dała zielone światło dla projektu i budowy 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8, który połączy miasta Ząbkowice Śląskie i Bardo. To już czwarty etap rozwoju dolnośląskiej trasy S8, na który kierowcy będą mogli wjechać za cztery lata.

Kontrakt na ten ambitny projekt, wart ponad 378 milionów złotych, został przyznany konsorcjum dwóch firm – Kobylarnia i Mirbud. Te dwie renomowane firmy stają się kluczowymi graczami w dalszym etapie rozwoju sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku.

Projekt będzie realizowany w trybie „projektuj i buduj”. Oznacza to, że prace rozpoczną się od opracowania planów konstrukcyjnych przez wykonawcę, który następnie będzie musiał uzyskać Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Wszystko to poprzedzi rozpoczęcie prac budowlanych. Termin zakończenia prac przypada na drugi kwartał roku 2028.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S8, który będzie miał długość 14 km, rozwinie się na terenach między Ząbkowicami Śląskimi a Bardem. Ta dwujezdniowa trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, dodatkowo wyposażona w pas awaryjny. Nowa konstrukcja drogowa będzie minimalnie wykorzystywać istniejące fragmenty DK8. W ramach projektu przewidziano budowę dwóch węzłów drogowych i 35 obiektów inżynierskich, włączając w to dziewięć mostów i osiemnaście wiaduktów.