W cieniu Książa: nieodkryte skarby zamku Cisy

Na Dolnym Śląsku spotkać można mnóstwo zamków i pałaców. Niektóre z nich przyciągają tłumy turystów swoim blaskiem i doskonale zachowanym stanem, inne natomiast zdają się tonąć w zapomnieniu. Zamek Cisy, choć mniej znany i obecnie w gorszym stanie, bezsprzecznie zasługuje na uwagę. Być może przeszkodą w zdobyciu popularności stało jego sąsiedztwo z imponującym Książem.

Zamek Cisy jest umiejscowiony w pobliżu malowniczej wsi Cieszów. Jego lokalizacja na krawędzi stromego zbocza (350 m) doliny rzeki Czyżynki, dodatkowo ochranianego fosą, czyniła go strategicznym punktem obronnym. Przypuszcza się, że warownię ufundował książę Bolko I Surowy, by strzec wschodnich rubieży księstwa jaworskiego oraz ważnej trasy handlowej. Rozumiejąc strategiczną wartość twierdzy, Bolko II Świdnicki, wnuk fundatora, podjął decyzję o jej rozbudowie.

Marek Gaworski, znawca polskiego dziedzictwa pałacowego i zamkowego, opisuje strukturę zamku Cisy: „Początkowo zamek miał formę imponującego czworoboku, składającego się z budynku mieszkalnego, okrągłej wieży położonej na południowym wschodzie oraz mniejszej wieży, gdzie zlokalizowano główną bramę. Całość była osłonięta solidnymi murami obronnymi”. Gaworski dodaje również, że w późniejszym okresie do zamku dobudowano podzamcze oraz basteję, której zadaniem było chronienie mostu przez fosą. Dostęp do wody zapewniała siedmiometrowa cysterna.