Zamek Kliczków

Prawdopodobnie to książę Bolko I Surowy zdecydował, aby zbudować tutaj mury obronne, które miały chronić Polskę przed najazdem czeskim. Pierwsza wzmianka pochodzi z trzynastego wieku, wówczas wspomniano o drewniano murowanej warowni, budowla ta z pewnością stanowiła podwaliny pod rezydencję Zamek Kliczków. Historia tego miejsca w pełni rozwija skrzydła, gdy zamek staje się własnością kolejnych rodów rycerskich i przestaje mieć znaczenie strategiczne, a staje się w kompleks zamkowo-folwarczny.

Pod koniec czternastego wieku Zamek Kliczków zakupiła rodzina von Rechenberg. Kacper średni rozpoczął rozbudowę rezydencji i nadał jej eleganckiego sznytu, następnie jego syn Kacper Młodszy kontynuował dzieło ojca. Kacper Młodszy był nie byle jakim młodzieńcem, uznawany był za najbardziej wpływowego i bogatego wówczas dziedzica na Dolnym Śląsku, chociaż miał jeszcze ośmioro rodzeństwa. Dziś w zamku mieści się piękny hotel. Jednocześnie istnieje możliwość zwiedzania obiektu oraz spędzenia w nim ciekawie czasu.

Zamek Kliczków historia

Ze względu na wykształcenie, które posiadał Kacper von Rechenberg pełnił on funkcję radcy cesarskiego oraz szambelana, posiadał on również tytuł barona. Pozycja Kacpra Młodszego pozwoliła na wizyty króla, a tym samym rozbudowę pałacu. Wkrótce w budynku pojawiły się sale balowe, liczne sypialnie i gabinety. Rezydencja mogła się również pochwalić browarem, stajnią oraz słodownią. Cechą charakterystyczną zamku były dwa dziedzińce. Niestety wraz z nadejściem wojny trzydziestoletniej nastały trudne czasy dla kompleksu zamkowego. Wielokrotnie stacjonowały tu wojska carskie, które nie cieszyły się dobrą sławą. Ponadto rodzina von Rechenberg została obarczona bardzo wysokim podatkiem, co znacząco uszczupliło fundusze. Hans von Rechenberg nie radząc sobie z kosztami zamku, sprzedał go rodzinie von Schellendorf. Rodzina miała w swoim posiadaniu zamek aż przez dwa pokolenia, następnie trafił on w ręce Hansa Wolfganga von Frankenberg. Nowy właściciel, a także jego synowie wprowadzili kolejne modyfikacje w zabudowie i wyposażeniu zamku.

W dwudziestym wieku zamek stał się popularnym miejscem spotkań arystokracji niemieckiej. Podczas drugiej wojny światowej jednak sytuacja zamku diametralnie się zmieniła. Po nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera ówczesnego właściciela zamku zatrzymano. Majątek został całkowicie skonfiskowany i rozkradziony. Gwoździem do trumny były zniszczenia, które dokonało tutaj wojsko sowieckie podczas wyzwolenia. Kolejni właściciele jak Nadleśnictwo czy Wojsko Ludowe również nie dbali o majątek. Dopiero w 1999 roku, kiedy zamek został przekazany w prywatne ręce, udało się go uratować od całkowitej ruiny.

Zamek Kliczków- hotel

Zamek Kliczków to największa tego typu budowla na całym Dolnym Śląsku, nie dziwi więc fakt, w jaki został zagospodarowany. Aby budynek mógł się utrzymać i jednocześnie wiele osób mogło docenić jego piękne postanowiono stworzyć Zamek Kliczków Hotel. Wewnątrz znajdziemy również ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy bogaty w różnego rodzaju atrakcje. Na szczególną uwagę zasługują Biblioteka, Biała Sala, Sala Teatralna oraz Sala Kominkowa. Część obiektu jest udostępniona zwiedzającym, pozostałe pomieszczenia jednak pozwalają nam na wypoczynek w niecodziennej scenerii.

Zamek Kliczków SPA

Wiele ciekawych atrakcji w eleganckiej pałacowej scenerii oferuje Zamek Kliczków. SPA, basen, czy korty tenisowe to tylko niektóre z nich. W Salonie odnowy możemy skorzystać z licznych zabiegów, które nie tylko wpłyną korzystnie na nasze ciało, ale także pozwolą się zrelaksować. Wykwalifikowany i doświadczony personel z pewnością doradzi, na jakie zabiegi warto zwrócić uwagę. Istnieje też możliwość wykupienia korzystnych pakietów.

Zamek Kliczków zwiedzanie

Zawody jeździeckie, konferencje, bankiety, bale okazjonalne, czy wycieczka po włościach to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje Zamek Kliczków. Zwiedzanie zamku jest możliwe w grupach lub indywidualnie. Możliwe jest zobaczenie zamku w dni powszednie z przewodnikiem, który przybliży historię tego miejsca. Bilety dla osób indywidualnych są w cenie 15,00 zł dla osoby dorosłej, 10,00 zł dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 15 lat, natomiast dzieci poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo. Co istotne zwiedzanie może odbyć się w języku polskim, ale także niemieckim, czy angielskim. Możliwe jest również wykupienie zwiedzania z przewodnikiem, wraz z przejażdżką wozem konnym. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie zamku.