Sanktuarium Wambierzyce

Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej, a także Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, to jedno z najważniejszych ośrodków w naszym kraju, do którego przybywają pielgrzymi z całego kraju oraz świata. Sanktuarium Wambierzyce to piękna barokowa budowla, która mieści się w powiecie kłodzkim. Wybudowana została na początku osiemnastego wieku, jednak dopiero w 1936 roku papież Pius XI nadał sanktuarium miano bazyliki mniejszej. Jednocześnie od lat pięćdziesiątych, dwudziestego wieku budowla uznana jest za zabytek. Sanktuarium mieści się na wzgórzu w malowniczych okolicznościach przyrody, co sprawia, że miejsce to jest wyjątkowo piękne. Z zewnątrz przypomina wręcz pałac, dlatego warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na kwestie wiary, ale również walory artystyczno-historyczne.

Sanktuarium Wambierzyce – historia

Zgodnie z przekazami w dwunastym wieku stałą tu drewniana figurka matki boskiej. Powodem postawienia figurki był fakt, że niewidzący Jan z Raszewa przybył tutaj, a następnie doświadczył cudu i odzyskał wzrok. Odtąd pielgrzymi zaczęli przybywać tu masowo, aby prosić Matkę Boską o kolejne łaski i uzdrowienia. Z czasem stanął tu nawet ołtarz, aż wreszcie drewniany kościół. Takie były początki Sanktuarium Wambierzyce. Historia jednak tutaj się nie kończy. W szesnastym wieku Ludwik von Panwitz zdecydował się postawić w miejscu drewnianej świątyni, ceglaną. Podczas działań militarnych spowodowanych wojną trzydziestoletnią, został jednak doszczętnie zrujnowany. Na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku zdecydowano odbudować kościół. Konstrukcja jednak nie była solidna i wkrótce rozebrano świątynię. Ostatecznie w latach dwudziestych, osiemnastego wieku udało się stworzyć budowlę, która przetrwała do naszych czasów.

W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku kardynał Stefan Wyszyński dokonał uroczystej koronacji Matki Boskiej. Tym samym nadał jej tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Obecnie w Sanktuarium Wambierzyce posługę pełnią franciszkanie z Prowincji świętej Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

Sanktuarium Wambierzyce – msze

W bazylice możemy podziwiać piękną architekturę sakralną, charakterystyczną dla baroku. Zdobienia i obrazy oraz wszechobecne złoto, oraz przepych idealnie oddają ducha epoki. Wewnątrz znajdziemy prawdziwe zabytki, jak ołtarz czy prezbiterium. Jednak nie tylko ze względu na wszechobecne piękno warto odwiedzić Sanktuarium Wambierzyce. Msze tutaj są wyjątkowe oraz jednoczą pielgrzymów z Polski, ale również z innych krajów. Msze odbywają się tutaj w każdą niedzielę, a także dni powszednie. Chcąc przyjechać na kilka dni do sanktuarium można zatrzymać się w domu pielgrzyma na nocleg.

Sanktuarium Wambierzyce – dojazd

Bazylika znajduje się w bardzo dogodnym miejscu na wzgórzu. Z łatwością każdy dotrze do Sanktuarium Wambierzyce. Dojazd jednak najwygodniejszy jest samochodem, jednak możliwe jest wykupienie wycieczki zorganizowanej autokarem. Co istotne można również zwiedzać sanktuarium, należy jednak wcześniej zadzwonić i umówić się na wycieczkę. Ponadto na miejscu w Domu Pielgrzyma można wypocząć oraz zjeść posiłek.