Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach

Na początku lat dwudziestych, dwudziestego wieku trzy duże huty szkła Josephine w Szklarskiej Porębie, Huta Fritza Heckerta w Piechowicach oraz Kyanst Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie postanowiły połączyć siły. Fuzja sprawiła, że powstałą Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.  Pod koniec lat dziewięćdziesiątych huta została zakupiona przez Amerykanów. Niestety było to tragiczne w skutkach wydarzenie, ponieważ doprowadziło do upadku Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Na szczęście w 2006 roku los starego zakładu odmienia się. Huta zostaje zakupiona przez polską rodzinę, która decyduje się uruchomić ponownie produkcję. Dziś huta eksportuje i produkuje kryształowe dzieła sztuki na międzynarodowe rynki. Jednocześnie huta jest jedyną i zarazem najcenniejszą pamiątką szklarskiej tradycji Karkonoszy.

Huta Szkła Kryształowego Julia – zwiedzanie

Huta pozwala na zwiedzanie swoich licznych działów oraz poznanie historii turystom. Wiele ciekawych i niecodziennych wrażeń oferuje Huta Szkła Kryształowego Julia. Zwiedzanie obejmuje możliwość zobaczenia, jak doświadczeni rzemieślnicy tworzą dzieła ze szkła. Na żywo zwiedzający są w stanie zobaczyć wszystkie stanowiska, konieczne do wytworzenia produktów ze szkła. Co istotne nie jest to pokaz, czy rekonstrukcja, ale praca huty na żywo. Po zakładzie oprowadza nas przewodnik, który jasno wytłumaczy proces wytwarzania szkła, oraz przybliży historię przedsiębiorstwa. Podczas wycieczki istnieje również możliwość wzięcia udziału w lekcji Sekrety Szkła, gdzie przybliżony zostanie proces tworzenia kryształu. To niezwykła i niecodzienna lekcja optyki oraz fizyki, dla dorosłych i dzieci. 

W Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach zwiedzanie to nie jedyna rozrywka. W hucie organizowane są warsztaty grawerowania oraz malowania na szkle. Co istotne w zajęciach mogą brać nie tylko dzieci, ale również dorośli, co czyni z nich świetną rozrywkę dla całej rodziny.  Warsztaty trwają około czterdziestu pięciu minut, a minimalny wiek uczestnictwa to pięć lat. Cena za tego typu warsztaty to zaledwie trzydzieści cztery złote od osoby. Należy jednak wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznej, ponieważ ilość miejsc jest limitowana.

Huta Szkła Kryształowego Julia – godziny otwarcia

Zwiedzanie jest możliwe od poniedziałku do niedzieli. Wiele zakładów, które są ciągle czynne, a dają możliwość zwiedzania, ma określone godziny, kiedy grupy mogą wchodzić podobnie funkcjonuje Huta Szkła Kryształowego Julia. Godziny otwarcia zamykają się w przedziale od 10:00 do 16:00. Jednak wejścia są w godzinach:

 • 10:00
 • 10:30
 • 11:00
 • 11:30
 • 12:30
 • 13:00
 • 13:30
 • 14:00
 • 14:30
 • 15:00
 • 15:30
 • 16:00

Należy jednak wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznej. Czas zwiedzania to około dwadzieścia minut. Koszt biletu to dziesięć złotych za bilet normalny oraz pięć złotych za bilet ulgowy. Dzieci do lat trzech mogą zwiedzać hutę bezpłatnie. Możliwe jest zwiedzanie w języku obcym, ale należy wcześniej uprzedzić o tym fakcie telefonicznie. Co istotne osoby niepełnosprawne również mogą wygodnie zwiedzać zakład, dzięki udogodnieniom.