Pałac w Wojanowie

Zwiedzanie Dolnego Śląska składa się na wiele ciekawych obiektów zarówno tych zabytkowych, jak i przyrodniczych. Zwiedzanie województwa dolnośląskiego to gwarancja niezapomnianych wrażeń i wspomnień oraz pięknych, malowniczych widoków. Dolny Śląsk słynie z urokliwych miasteczek z klimatyczną atmosferą, bajkowymi Górami Stołowymi oraz z bogato zdobionymi zamkami. Pałac Wojanów to usytuowana na trasie z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich piękna rezydencja po południowej stronie. Całość obiektu stanowi pałac w stylu angielskiego neogotyku, murowana stodoła, stajnia oraz mieszkalna XIX-wieczna oficyna. Na terenie znajdującego się tutaj Historycznego Parku organizowane są liczne imprezy plenerowe, pikniki, a nawet zaślubiny, natomiast w Pałacu odbywają się częste wesela, chrzciny, komunia i innego typu spotkania rodzinne. Na terenie obiektu znajduje się boisko do siatkówki, basen o długości 18 metrów, dwa korty tenisowe oraz wiele innych ciekawych atrakcji, które oferuje Pałac.

Wojanów – o niezwykłej wsi słów kilka

Wieś w Polsce należąca do województwa dolnośląskiego położona jest w Sudetach Zachodnich. Do Wojanowa najlepiej dostać się przez Łomnickie osiedle przejeżdżając przez lotnisko. Wieś zlokalizowany jest na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej. Wyjątkowość wioski stanowi obecność pięknej rezydencji, jaką jest Pałac Wojanów. Zwiedzanie obiektu najbardziej zachwyca turystów swoim wnętrzem, a zwłaszcza znajdująca się w środku bogato zdobiona sala balowa. Pałac Wojanów stanowi centrum konferencyjne w nowoczesnym stylu, które usytuowane jest w murach sentymentalnej rezydencji dworskiej. Obiekt zamieszkany jest od ponad czterech wieków, oferuje bogatą gamę pokoi, apartamentów, w których można spędzić niezapomniane chwile. Ponadto, Pałac Wojanów otoczony jest malowniczym ogrodem pałacowym utrzymanym w bajronicznym, urokliwym stylu.

Pałac w Wojanowie – zwiedzanie i historia obiektu

Pierwsze wzmianki na temat dóbr w Wojanowie pochodzą jeszcze z XIII wieku, kiedy to wszelkie skarby miejscowości były w rękach wielu cenionych wówczas osób. Kiedy część majątku przejął Nickel von Zedlitz und Nimmersath, zbudował on nowy dwór w stylu renesansowym, który został spalony podczas wojny trzydziestoletniej. W 1667 roku pałac został odbudowany i na przestrzeni lat często zmieniał swoich właścicieli. Przebudowę w barokowy styl postanowił kupiec Daniel von Buchs, zaś w XIX wieku Karl Albrecht Ike zmodernizował obiekt i założył na jego terenie park krajobrazowy. W latach 30. i 40. tego samego wieku, park został przekształcony według planu Petera Josepha Lenne. W następnych latach Pałac Wojanów nadal zmieniał swoich właścicieli, z których każdy pozostawił po sobie jakieś zmiany.

Pałac w Wojanowie właściel – do kogo należy rezydencja?

Obecnie obiekt ten jest w rękach prywatnych właścicieli, skutkiem czego na terenie Kotliny Jeleniogórskiej powstaje piękny zmodernizowany zabytek. Pałac Wojanów stanowi główną część wielkiego majątku folwarcznego, co można wywnioskować po jego arcybogatej architekturze oraz wnętrzu. Pałac Wojanów posiada trzy kondygnacje wniesione na polu prostokąta, a także dorodne wieże w każdym z narożników. Na miejscu zabudować XIII-wiecznych terenów powstał Pałac w Wojanowie. Właścicieli obiekt zmieniał częstokrotnie. Każdy z posiadaczy majątku wkładał wszelkich starań w modernizację obiektu. Zwiedzając Pałac Wilanów, można zobaczyć zmiany wprowadzone przez wiele rąk.