Dolny Śląsk zaplanował ożywienie kolejnej linii kolejowej, docelowo do Głogowa

Na Dolnym Śląsku nie ustają prace w celu przywrócenia działalności kolejowej do kolejnych miejscowości. Planowane jest odtworzenie linii kolejowej do Przemkowa, a pierwsze składy mają tam zjechać w grudniu 2025 roku. Ambicją regionu jest realizacja połączenia dalej niż tylko do Przemkowa, z uwzględnieniem trasy przez Niegosławice i docelowym przystankiem w Głogowie. Władze Dolnego Śląska już posiadają dokumentację na etapie przedprojektowym dla Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego.

Tam gdzie inne regiony stoją w miejscu, Dolny Śląsk dynamicznie poszerza sieć połączeń kolejowych. Najnowszy plan to reaktywacja funkcjonowania linii nr 303 na odcinku Chocianów – Przemków Odlewnia. To właśnie dzięki temu zamierzeniu pasażerskie składy powrócą do Przemkowa. Przewiduje się, że zaplanowane prace zostaną ukończone we wcześniej wspomnianym terminie grudnia 2025 roku, a cała modernizowana trasa ma około 18 kilometrów długości.

W perspektywie tymczasem majaczą kolejne plany – połączenia do Głogowa. Wicemarszałek regionu, Tymoteusz Myrda, podczas konferencji prasowej poinformował – „Aktualnie realizujemy odbudowę kolejnego fragmentu linii nr 303, tym razem Chocianów – Przemków Odlewnia. Kontynuujemy w ten sposób działania, które doprowadziły do reaktywowania połączeń kolejowych do Chocianowa. Te cieszą się już dużą popularnością. Mamy jednak szersze plany – połączenia muszą być kontynuowane, przez Przemków aż do Głogowa. Na chwilę obecną zajmujemy się modernizacją trasy Chocianów – Przemków i wierzymy, że pierwsze pociągi z Legnicy do Przemkowa przez Chocianów wyruszą w grudniu 2025 roku.”