Mieszkania na każdą kieszeń

Mieszkania na każdą kieszeń to coś, co może nie brzmi wiarygodnie, ale taki właśnie jest plan spółki utworzonej przez 17 gmin. Chodzi o gminy z subregionu wałbrzyskiego (w spółce mamy choćby Kłodzko, Polanicę-Zdrój czy Żarów).

Samorządowa Inicjatywa Mieszkaniowa

Plany można określić Samorządową Inicjatywą Mieszkaniową powstałą we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Możemy również powiedzieć, że powstała spółka ma wypełnić lukę na rynku mieszkaniowym i tym samym zapobiec depopulacji. Wiemy również, że plan zakłada pojawienie się ponad 800 mieszkań. Dobrze też skoncentrować się na początku, czyli wkładzie każdej z gmin – przez wkład należy rozumieć zadbanie o teren budowy. Warto także wiedzieć, że gminy otrzymały wsparcie w kwocie 3 mln zł.

Pewnie niejedna osoba zadaje sobie pytanie, kiedy rozpocznie się budowa? Nie sposób odnieść się do dokładnych dat, ale można powiedzieć, że pierwsze prace mogą ruszyć już w przyszłym roku. Ludziom odpowiedzialnym za projekt nie brakuje optymizmu – możemy usłyszeć choćby o tym, że wspólne inicjatywy mieszkaniowe cieszą się sporą popularnością i odpowiadają na potrzeby młodych ludzi.

Pamiętajmy też, że spółka może liczyć na bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – oznacza to maksymalnie 10% kosztów realizacji. Jakby tego było mało, jest też bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat – chodzi o maksymalnie 35% kosztów inwestycji.

Co sądzisz na temat podjętych działań?