Rekordowa liczba zatrzymań przez Nadodrzański Oddział Straży Granicznej w 2023 roku

Rok 2023 okazał się być rokiem rekordowych zatrzymań dokonanych przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Liczba zatrzymań przekroczyła pułap 5 tysięcy, a spośród tej grupy aż 4222 to cudzoziemcy zatrzymani w kontekście nielegalnej migracji.

W dodatku, w ubiegłym roku, Straż Graniczna udowodniła zaangażowanie w działania kryminalne co najmniej 215 osobom. Te osoby usłyszały zarzuty powiązane z organizacją lub współpracą przy nielegalnym przekraczaniu granicy Polski. Z kolei decyzje zmuszające do opuszczenia kraju otrzymało 2171 cudzoziemców. Spośród zatrzymanych cudzoziemców liczną grupę stanowili obywatele Gruzji, Syrii, Afganistanu, Ukrainy i Turcji.

Ostatnie doniesienia pokazują, że polsko-niemiecka granica to miejsce, gdzie doszło do największej liczby incydentów migracyjnych. Na tym odcinku granicy Straż Graniczna zatrzymała dokładnie 2561 cudzoziemców.

Co więcej, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zanotowali również duże sukcesy w zwalczaniu przemytu. Przez cały rok ujawnili i zabezpieczyli nielegalne towary, takie jak papierosy, tytoń, narkotyki, kradzione pojazdy czy broń i amunicję. Łączna wartość wszystkich skonfiskowanych towarów przekroczyła 42 miliony złotych.