Strajk ogólnokrajowy rolników od 9 lutego z perspektywą blokady dróg na Dolnym Śląsku

Od dnia 9 lutego, piątkowego poranka, polscy rolnicy przygotowują się do przeprowadzenia strajku ogólnokrajowego. Czas trwania protestu jest planowany na miesiąc i w jego trakcie rolnicy planują przeprowadzić blokadę dróg, w tym również tych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku. Główne arterie drogowe jakie ustalono do blokady to między innymi Wschodnia Obwodnica Wrocławia oraz droga ekspresowa S5 Trzebnica – Wrocław.

Ostatni raz kiedy rolnicy w Polsce organizowali strajk miało to miejsce pod koniec stycznia tego roku. Teraz, jednak zapowiadają większą skalę protestu w postaci strajku generalnego. Start akcji wyznaczono na godzinę 10.00, w piątek 9 lutego. Strajk ma nieprzerwanie trwać do 10 marca. Głównym powodem zaistniałej sytuacji jest niezadowolenie rolników wynikające z działań prowadzonych przez Unię Europejską, jak również bierność polskiego rządu w kontekście importu zbóż i płodów rolnych z Ukrainy. Jak informuje Adrian Wawrzyniak, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej Solidarności Rolników Indywidualnych, protesty nie będą miały charakteru ciągłego, ale będą organizowane etapami. Dokładna lista lokalizacji blokad zostanie podana w najbliższym czasie.

Zgodnie z wstępnymi danymi, drogi na terenie Dolnego Śląska, które mogą zostać zablokowane przez rolników to: Wschodnia Obwodnica Wrocławia – rondo w Kiełczówku, Wschodnia Obwodnica Wrocławia – skrzyżowanie ze starą drogą krajową nr 8 w Mirkowie, Droga ekspresowa S5 Trzebnica – przejazd kolumny odbędzie się od Prusic przez Trzebnicę, następnie blokada S5 na węźle Trzebnica, okolice ronda w Dobromierzu oraz Ząbkowice Śląskie – skrzyżowanie DK8 z Legnicką.