W życie weszły nowe przepisy drogowe

W ubiegłą sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym. Zostały zaostrzone przepisy w kwestii punktów karnych, wysokości mandatów oraz recydywistów. 

Przepisy, które zaczęły obowiązywać w sobotę 17 września 2022, to drugi etap zmian w prawie drogowym, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a o 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. Od soboty kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. Nowe przepisy zakładają, że podwójne karanie będzie dotyczyć także innych obszarów ruchu, m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi.

Punkty karne usuwane po dwóch latach

Inną ważną dla kierowców zmianą jest nowy taryfikator punktów karnych. Przede wszystkim zwiększono w nim maksymalną liczbę punktów karnych z 10 do 15. Najwyższą liczbę punktów można otrzymać za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych czy sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, a także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h. Podobna kara tyczy się za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Najważniejszą jednak zmianą jest usuwanie punktów karnych dopiero po dwóch latach, a nie po jednym roku jak było dotychczas. Nie można już przechodzić tzw. kursów reedukacyjnych, których ukończenie powodowało zmniejszenie liczby punktów karnych. Wprowadzony został również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu.