Zapachy a apetyt

Apetyt to pragnienie, które jest jak najbardziej normalne. Nie ma też co ukrywać, że wpływ na apetyt mogą mieć zapachy. Sprawa jest prosta, ale tylko wtedy, kiedy nie zwraca się uwagi na szczegóły.

Jacek Łyczko

Ten wstęp związany jest z pracą, jaką wykonuje Jacek Łyczko. Jacek Łyczko to doktorant w Katedrze Chemii wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Co więcej, jest to osoba, która wraz ze swoim zespołem bada wpływ zapachów na apetyt. Efekty pracy mogą pomóc osobom z nadwagą, jak i tym, dla których jedzenie przestało kojarzyć się z przyjemnością (świetnym przykładem są seniorzy).

Trzeba też sobie wyraźnie powiedzieć, że zapach to nie jest jakaś delikatna wskazówka – możemy mówić o sporym wpływie na zachowanie. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na supermarkety – czy nie jest tak, że właściciele supermarketów często wykorzystują zapach pieczywa? Wracając do badań, celem jest stworzenie środków nowej generacji. Chodzi o rozwiązania, które pozwolą na regulowanie apetytu przy wykorzystaniu naturalnych i bezpiecznych zapachów. Niektórzy mogą stwierdzić, że to wszystko jest stratą czasu, ale nic podobnego. Zresztą wystarczy powiedzieć, że ponad połowa Polaków ma problem z otyłością.