Opactwo Cystersów w Lubiążu

Największy tego typu zabytek w Europie i jednocześnie największe opactwo cysterskie na całym świecie. Opactwo Cystersów w Lubiążu nazywane jest również arcydziełem, a nawet perłą baroku na Śląsku. Na świecie pod kątem wielkości to drugi taki obiekt, podium należy bowiem do kompleksu pałacowo-klasztornego Eskurial w Hiszpanii. Na próżno szukać tutaj charakterystycznej dla zakonników ascezy i skromności. Opactwo to prawdziwy zespół rezydencjalny, pełny pięknych dzieł sztuki, rzeźb i ozdób charakterystycznych dla baroku.

Opactwo Cystersów w Lubiążu- historia

Początki opactwa sięgają dwunastego wieku, kiedy to w Lubiążu klasztor zbudowali benedyktyni. Jednak pierwsi lokatorzy szybko opuścili miasto. Bolesław Wysoki w 1163 roku postanowił sprowadzić cystersów z Turyngii. Dzięki przychylności władz oraz wysoko postawionych osób klasztor szybko zyskał na sile i mógł pomnażać swoje dobra na ziemiach Śląskich. Katalog biskupów wrocławskich, Kronika książąt polskich, czy Roczniki lubiąskie to tylko niektóre z dzieł, którymi może pochwalić się Opactwo Cystersów w Lubiążu. Historia tego miejsca bowiem, ściśle związana jest z wielkim wkładem w kulturę i piśmiennictwo w Polsce.

Niestety, podczas wojen husyckich klasztor oraz kościoły doszczętnie spłonęły. Podjęto odbudowę klasztorów w piętnastym wieku, ale doszło do konfliktu między zakonnikami, który spowodował, że wszyscy duchowni zostali wygnani. Klasztory zamieniły się w miejsca, gdzie osoby świeckie stacjonowały podczas polowań. Kolejne wojny jak trzydziestoletnia, czy druga wojna światowa przyniosły straty dla klasztoru. Zniszczeniu uległa biblioteka, Rosjanie po 1945 roku doszczętnie zdewastowali klasztor oraz trumny Piastów.

Opactwo Cystersów w Lubiążu- pochowane osoby

W klasztorze pochowano wielu znamienitych przedstawicieli z dynastii Piastów. To czyni jeszcze bardziej wyjątkowym miejscem Opactwo Cystersów w Lubiążu. Pochowane osoby, które tu znajdziemy to:

  • Henryk III Głogowski
  • Bolesław III Rozrzutny
  • Bolesław Wysoki
  • Władysław Laskonogi
  • Jan Ścinawski
  • Konrad VI Dziekan

Obiekt od początku jak i sami zakonnicy cieszyli się przychylnością książąt i władców. Ponadto dzięki ich środkom, a także osób prywatnych były możliwe liczne odbudowy na przestrzeni wieków.

Opactwo Cystersów w Lubiążu- cennik i zwiedzanie

Dzięki licznym przebudowom oraz środkom klasztoru kompleks jest niezwykle pięknym miejscem. Jest to także bardzo istotny ośrodek z niezwykłą historią. Turyści chętnie odwiedzają Opactwo Cystersów w Lubiążu. Cennik zwiedzania to 20,00 zł za bilet normalny oraz 15,00 zł za ulgowy. Od kwietnia do września obiekt czynny jest od 9:00 do 18:00. Natomiast od października do marca 10:00 do 15:00. Co istotne opactwo zwiedza się w grupach, wejście natomiast jest o każdej pełnej godzinie. Zwiedzający w ramach wycieczki zobaczą Salę Książęcą, jadalnię opata, refektarz oraz Kościół Najświętszej Maryi Panny. Przewodnik również przybliży szczegółowo historię tego miejsca. Z pewnością każda osoba odwiedzająca opactwo będzie zachwycona jego architekturą oraz urokiem.