Obserwacja zjawiska potencjalnego zagrożenia – leja kondensacyjnego w okolicach Smolca i Wrocławia

Pobliskie tereny Smolca, usytuowane blisko Wrocławia, stały się miejscem pojawienia się niezwykłego zjawiska przyrodniczego – leja kondensacyjnego. Jest to początkowy etap formowania trąby powietrznej. Informacje na ten temat pojawiły się w mediach społecznościowych, a dokładniej na fanpage’u Meteo Alert Dolny Śląsk.

Zjawisko to miało miejsce na przestworzach nieopodal Smolca, gdzie można było zaobserwować je po godzinie 14. „Zarówno szczegółowy, jak i dobrze rozwinięty lejek kondensacyjny był dostrzegalny z burzowej komórki przemieszczającej się na południowe obszary od Smolca” – tak brzmiał komunikat, który pojawił się na fanpage’u Meteo Alert Dolny Śląsk. Dodatkowo portal udostępnił informację, iż ów lejek mógł być widoczny także w rejonie Kobierzyc.

Warto również przypomnieć, że dla Wrocławia oraz całego obszaru Dolnego Śląska nałożone zostało ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenie to miało za zadanie alarmować przed nadchodzącymi burzami, które mogą być ułatwione gradem. Zgodnie z przewidywaniami meteorologicznymi, zapowiadane burze mogą przynieść ze sobą bardzo intensywne opady deszczu, których ilość może wynosić od 30 mm do 40 mm, a lokalnie nawet około 50 mm. Tym samym, porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h, a punktowo nawet do 90 km/h. IMGW nie wyklucza również możliwości pojawienia się gradu.