Remont wiaduktu nad autostradą A4 na odcinku między Wrocławiem a Żórawiną ma zostać zakończony do połowy grudnia

Prace remontowe, które odbywały się na konstrukcji wiaduktu nad autostradą A4, rozciągającej się pomiędzy Wrocławiem a Żórawiną, zostały zakończone. Obecnie ekipa budowlana zajmuje się wykończeniowymi etapami inwestycji. Przewiduje się, że całość prac zostanie ukończona do połowy grudnia i od tego momentu będzie możliwe pełne korzystanie z wiaduktu. Na obiekcie przywrócono już normalną organizację ruchu, kończąc okres, w którym obowiązywał tzw. ruch wahadłowy.

Niezbędność przeprowadzenia remontu wiaduktu nad autostradą A4 wynikała z uszkodzeń, które powstały latem 2022 r., kiedy to koparka transportowana na aucie ciężarowym spowodowała szkody strukturalne. Pierwszą decyzją, która zapadła po incydencie, było zamknięcie obiektu dla ruchu. Po opracowaniu ekspertyzy postanowiono wprowadzić tymczasowy ruch wahadłowy dla pojazdów o masie nieprzekraczającej 30 ton.

Obowiązki wykonawcy obejmowały m.in. naprawę i częściową wymianę uszkodzonych elementów dźwigarów, co polegało na wycięciu zniszczonych fragmentów konstrukcji stalowej i zastąpieniu ich nowymi elementami. Ponadto, przewidziano prace związane z reprofilacją i naprawą betonowej płyty pomostowej. Celem tych działań było przywrócenie nominalnej nośności obiektu.