Rozstanie zawsze jest trudne, jednak gdy w grę wchodzą dzieci oraz podział majątku gromadzonego przez lata, często dochodzi do prawdziwej batalii na sali sądowej. Aby jak najsprawniej przejść przez całą procedurę rozwodową, warto skorzystać ze wsparcia prawnika, który poprowadzi nas od pierwszej rozprawy, aż do pomyślnego dla nas zamknięcia tematu.
Ostatnia szansa czy ostateczna decyzja?
Wiele osób myśli, że separacja i rozwód są nierozłącznymi elementami procesu prowadzącego do ostatecznego rozpadu małżeństwa. Warto jednak wspomnieć, że w rzeczywistości separacja oznacza powstanie rozdzielności majątkowej i może mieć charakter przejściowy. W przeciwieństwie do rozwodu separacja nie daje możliwości wejścia w kolejny związek małżeński, ponieważ formalnie małżonkowie nadal pozostają w związku i są zobowiązani do wzajemnej pomocy, w tym także do alimentów, dzięki którym jedna ze stron będzie miała środki do życia. Jak widać, kwestie prawne są w tym przypadku dosyć skomplikowane dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z tego typu zagadnieniami, dlatego warto zasięgnąć porady prawnika. Profesjonalista pomoże nam przede wszystkim przygotować stosowny pozew i poprowadzi całą sprawę, dzięki czemu w tej trudnej sytuacji będziemy czuć się nieco pewniej.
Przeczytaj także: https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/
Podział opieki nad dziećmi
W przypadku małżeństw z dziećmi orzeczenie rozwodu na pierwszej rozprawie jest niemalże nierealne. Zważając na dobro małoletnich, sąd prawdopodobnie będzie próbował dojść do pojednania partnerów oraz ustalenia dobrych dla dzieci rozwiązań. Nawet jeśli zdecydujemy się na rozwód bez orzeczenia o winie, niewiele to zmieni. Doświadczony adwokat w tym przypadku jednak ułatwi nam cały proces i maksymalnie skróci czas postępowania. Specjalista może także wnieść pozew o alimenty w razie, gdy dzieci pozostaną pod naszą opieką. W tej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że o ile druga strona nie zgodzi się dobrowolnie na konkretną kwotę, konieczne będzie przedstawienie szczegółowych kosztów utrzymania małoletnich, którymi mamy się podzielić w byłym małżonkiem.
Sprawdź także: https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/
Naukowcy dowiedli, że separacji i rozwód wywołują stres podobny do tego, który odczuwamy w czasie starty bliskiej osoby. Poczucie porażki, a często także obwinianie siebie za niepowodzenie może negatywnie wpłynąć na ostateczny przebieg sprawy. Dlatego warto zdecydować się na pomoc dobrego adwokata, który w tych ciężkich chwilach zadba o nasze interesy i pomyślne zakończenie sprawy. Dzięki temu po latach nie będziemy żałować pochopnie podejmowanych pod wpływem emocji decyzji.