Rozwój Kolei Dolnośląskich: od 5 do 520 pociągów w ciągu 15 lat

Obchodzimy dzisiaj piętnastolecie, od kiedy pierwszy skład Kolei Dolnośląskich zaczął kursować po trakcji. W momencie inauguracji usług przez tę spółkę, na trasach zaledwie 5 maszyn KD przemierzało kolejowe szyny. W chwili obecnej, liczba pociągów tejże firmy przekracza aż 520 jednostek, co stanowi 100-krotny wzrost i świadczy o imponującej skali rozwoju.

Jednym z konkretnych dowodów tej dynamicznej ekspansji jest niedawno otwarte połączenie do Świeradowa. Zmagania związane z reaktywacją tej linii absorbowały lata oraz zaangażowanie znacznych środków finansowych, liczonych w milionach złotych. Mimo to, dla wielu osób było to wyjątkowe wydarzenie, które przyjęto z entuzjazmem. Szczególne emocje budził widok pierwszego pociągu na stacji w Świeradowie, który można było podziwiać z perspektywy kabiny maszynisty.

Pamiętne wydarzenie miało miejsce dokładnie 14 grudnia 2008 roku. Pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich wyruszył na swoją trasę o godzinie 4 nad ranem. Za sterami siedział Mariusz Liptak, a za obsługę konduktorską odpowiedzialna była jego małżonka, Małgorzata – oboje są widoczni na zdjęciu zamieszczonym w galerii obok. Tamtego dnia, poza tym pionierskim składem, na trasę Międzylesie-Legnica wyjechały jeszcze 4 inne pociągi KD. Teraz, na torach przemierza aż 520 pociągów tej spółki! Jak słyszymy – „To jest 100 razy więcej pociągów niż na początku! To naprawdę dużo”.