Twierdza Kłodzko pochodząca z okresu XVII i XVIII wieku to dobrze zachowany system obronny na Śląsku. Jakie były początki Twierdzy Kłodzkiej? Historia grodu obronnego zaczyna się od 981 roku, gdzie czeski kronikarz wspomniał o niej jako pierwszy w Kosmas. Następnie drewniany gród został spalony, a następnie odbudowany przez Księcia Sobiesława. W kolejnych latach inni władcy przebudowywali to miejsce między innymi na warowny zamek, który był siedzibą przedstawicieli śląskiej linii Piastów. Z biegiem czasów powstała w nim również kaplica oraz Kościół św. Wacława i św. Marcina. W latach 1557 – 1560 architekt Ernest Lorenz Kirschke rozbudował twierdzę o zamek średni i niższy, gdzie wspólnie z zamkiem wyższym i fortyfikacyjny miasta stanowiły system obronny. W roku 1742 twierdza została poddana Prusakom, w konsekwencji czego Fryderyk II obejmujący rządy postanowił umocnić nowo zdobyte tereny za pomocą rozbudowy twierdzy i warowni.
Twierdza Kłodzko – zwiedzanie w dzisiejszych czasach
Na Śląsku można znaleźć bardzo dużą ilość ciekawych oraz historycznych miejsc do odwiedzenia, a wśród nich jest Twierdza Kłodzka. Zwiedzanie tego miejsca jest już możliwe od 1960 roku, czyli od momentu kiedy została uznana za zabytek. Ciekawostką jest fakt, że w 1970 roku na twierdzy nakręcono część zdjęć do odcinka pt. „Dom” słynnego serialu Czterej pancerni i pies. Twierdza Kłodzko jest udostępniona dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej 1 km długości. W Twierdzy działa grupa rekonstrukcyjna, która ją co jakiś czas odnawia, a pod koniec sierpnia 2006 roku po raz pierwszy odbyły się Dni Twierdzy Kłodzkiej, których stałym punktem jest rekonstrukcja bitwy. W planach jest również rozbudowa o kolejne atrakcje między innymi Noc w muzeum, Kino pod Gwiazdami, Jarmark Forteczny, czy koncert Rockowy, który zaczyna być coraz bardziej popularny.
Twierdza Kłodzko – zwiedzanie krok po kroku
Przybywając na wycieczkę do Twierdzy Kłodzko, zwiedzanie jej można odbyć indywidualnie lub z udziałem przewodnika ubranego w mundur obowiązujący za czasów historycznych. Początek trasy rozpoczyna się w momencie dotarcia na Dziedziniec Tumski. W tym miejscu w czasach średniowiecznych stały zabudowania zakonu augustianów. Droga następnie prowadzi pod Bastion Alarmowy, gdzie w tym oto miejscu turyści mogą ujrzeć słynne schody, którymi wbiegali bohaterowie serialu Czterej pancerni i pies. Ważnymi punktami na całej trasie są też lazaret, Bastion Wieżowy, oraz donjon, czyli ostatnie miejsce obrony. Z wymienionych już bastionów można podziwiać piękną panoramę Kłodzka oraz Sudetów widocznych z oddali. Główną atrakcją dla odważnych gości będzie szkolenie artyleryjskie odbywające się przy jednej z armat.
Twierdza Kłodzka i słynny labirynt – miejsce strachu i tajemniczości
W trakcie odwidzin w Twierdzy Kłodzkiej zwiedzić można także podziemia. Jest to wyzwanie dla odważnych śmiałków wycieczki, ponieważ znajduje się tam słynny labirynt. Odwiedzających czeka tam do przejścia kilometrowa trasa sieci podziemnych chodników kontrminowych, które rozciągają się pod stokiem bojowym Twierdzy Kłodzkiej. Historia tego miejsca jest owiana aurą tajemniczości, gdzie wiąże się z nią wiele legend i opowieści. Przewodnicy oprowadzający odkryją najmroczniejsze sekrety i sprawią, że cała wycieczka będzie niezapomnianą przygodą.
Twierdza Kłodzko – cennik
Wybierając się na wycieczkę, warto wcześniej zapoznać się z cennikiem, jaki obowiązuje w Twierdzy Kłodzko. Ceny biletów prezentują się następująco i są podzielone na dwie grupy:
- Ceny obowiązujące wyłącznie główną trasę zwiedzania lub tylko podziemne labirynty:
- bilet normalny w cenie 27 zł
- bilet ulgowy w cenie 22 zł
- Ceny biletów obowiązujące zarówno główną trasę turystyczną jak i podziemne labirynty:
- bilet normalny w cenie 42 zł
- bilet ulgowy w cenie 34 zł
Zaznaczamy, że zwiedzania podziemnych korytarzy odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika. Dodatkowo na życzenie zwiedzających można wystrzelić z armaty, a koszt takiej atrakcji wynosi 70 zł. Warto sobie zarezerwować kolejkę dzień wcześniej.
Godziny otwarcia oraz czas zwiedzania
Godziny otwarcia Twierdzy Kłodzko mogą się różnić w zależności od pory roku. W okresie listopad – marzec odwiedzić to miejsce można w godzinach od 9:00 do 15:00. W pozostałych miesiącach, czyli kwiecień – październik twierdza jest dostępna w godzinach od 9:00 do 18:00. Warto zaznaczyć, ze ostatnie wejście do obiektu jest możliwe, godzinę przed zamknięciem. Warto zagospodarować sobie więcej czasu przybywając do Twierdzy Kłodzko. Zwiedzanie całkowite trwa mniej więcej 2,5 godziny, więc aby na spokojnie zobaczyć wszystkie atrakcje i wczuć się w klimat tamtejszych czasów zegarki należy odstawić na bok.
Twierdza Kłodzko – UNESCO jako cel do zdobycia
Twierdza Kłodzko jest jedną z dwóch Twierdz zachowanych na Dolnym Śląsku. Wraz z Twierdzą w Srebrnej Górze nadają niesamowity, architektoniczny charakter Dolnemu Śląsku. Nic dziwnego, że władze za główny cel starają się o wpis tego miejsca na listę światowego dziedzictwa Unesco. Naukowcy cały czas badają Twierdzę Kłodzko. Historia tego miejsca jest bogata i zarazem wyjątkowa, o czym powinni wiedzieć wszyscy mieszkańcy tych terenów jak i goście odwiedzający.