Zamek Grodziec został pobudowany na wygasłym wulkanie. Pierwsze wzmianki o nim sięgają 1155 roku. W późniejszym czasie Zamek został rozbudowany przez książąt legnicko-brzeskich Fryderyka I i Fryderyka II. Zamek stał się Rezydencją Turniejową, gdyż odbywały się tutaj uczty, zakończenia polowań, a także turnieje rycerskie. W 1633 roku Zamek został zdobyty przez wojska Wallensteina, a następnie zniszczony. Dopiero w latach 1906-1908 odbudowano go. Zamek pod koniec drugiej wojny światowej został spalony, a jego odbudowa trwa do dziś. Aktualnie największym walorem Zamku jest jego położenie, stan oraz klimat średniowieczny. Współcześnie odbywa się tutaj wiele atrakcyjnych imprez m.in. święto wina i miodu pitnego czy święto kwitnących lip.
Zamek Grodziec – noclegi
W Zamku Grodziec pokoje zostały umiejscowione w wieży zamkowej, a łazienki są do dyspozycji gości. Po wcześniejszej rezerwacji oraz uzgodnieniu istnieje możliwość zamówienia ciepłych posiłków na czas pobytu. Za śniadanie w Zamku Grodziec zapłacimy 25 zł od osoby, za obiad lub obiadokolację 40 złotych od osoby, a za kolację 25 złotych os osoby. W całej wieży zamkowej znajduje się 47 miejsc noclegowych. W tym: 2 pokoje 2-osobowe, 1 pokój 3-osobowy, 1 pokój 8-osobowy, oraz 2 pokoje 16-osobowe. Parking dla gości znajduje się na dziedzińcu. Za przyjazd z pupilem zapłacimy dodatkowo 15 zł za dobę w Zamku Grodziec. Noclegami, jakie proponuje Zamek, są kolejno: pokój 2-osobowy z łazienką w pokoju – 70 złotych od osoby, pokój 2-osobowy z łazienką na korytarzu – 50 złotych od osoby, pokój 3-osobowy z łazienką na korytarzu – 50 złotych od osoby, pokój 8-osobowy z łazienką na korytarzu – 45 złotych od osoby, pokój 16-osobowy (łazienki na parterze) – 40 złotych od osoby. Warto pamiętać, że istnieje możliwość płatności kartą.
Zamek Grodziec – zwiedzanie
Zamek Grodziec jest wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscem z klimatem. Został położony na wysokości 389 m n.p.m, dzięki czemu jest jednym z największych atrakcji na Pogórzu Kaczawskim. Atrakcje, jakie czekają na turystę w tym miejscu to: spotkania z duchami, opowiadania i legendy o Zamku Grodziec, a także o ludziach, którzy tutaj żyli, tajemnicze skarby, turnieje rycerskie, spotkania z folklorem i kuchnią regionalną. Również dla zwiedzających są dostępne inne atrakcje po przybyciu na zamek. Z góry zamkowej widać przepiękne Góry i Podgórza Kaczawskiego, krajobrazy Karkonoszy, które zostają na długo w pamięci.
Dla turystów Zamek Grodziec jest otwarty przez cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli. Od listopada do 30 marca można odwiedzać zamek w godzinach od 10:00 do 16:00, a weekendy (luty-marzec) do godziny 17:00, zaś od kwietnia do października w godzinach od 10:00 do 17:00. W weekendy lipcowe oraz sierpniowe godziny dla turystów są przedłużone od 9:00 do 19:00. Zwiedzanie zamku Grodziec z przewodnikiem możliwe jest w każdą sobotę i niedzielę (od marca do listopada) w godzinach: 11:00, 12:30, 14:15, 15:45. Wstęp na Zamek górny, czyli na dziedziniec, krużganki, część sal zamkowych, donżon udostępniony jest za niewielką opłatą 18 złotych – bilet normalny, 12 złotych – bilet ulgowy, 15 złotych – emeryci i renciści, a dla grup zorganizowanych cena wynosi 3 złote od osoby. Dodatkową atrakcją jest wystawa narzędzi do torturowania.
Zamek Grodziec – dojazd
Zamek Grodziec znajduje się na szczycie bazaltowego wzgórza, na wysokości 389 m n.p.m. W odległości około 1 kilometra od wioski Grodziec. Jego lokalizacja jest dokładnie w gminie Zagrodno, w powiecie złotoryjskim, w województwie dolnośląskim. Dojazd do Zamku Grodziec samochodem jest bardzo prosty: należy kierować się ze Złotoryi bądź Bolesławca na Olszanicę, na skrzyżowaniu Olszanica – Osiedle należy skręcić zgodnie ze drogowskazem w prowadzącą pod lasem drogę do Grodźca. Można wybrać również drugą drogę ze Złotoryi – wtedy należy pojechać drogą na Lwówek Śląski, a później skręcić w prawo na Nową Wieś Grodziską. Kiedy miniemy tę miejscowość, należy skręcić znów w prawo na Grodziec. Po zlokalizowaniu drogowskazu dojedziemy na dziedziniec zamkowy. Można też zostawić auto na małym parkingu obok zamku.
Zamek Grodziec – legendy jakich mało
Czarna Prababka przekazywana jest w opowieściach jako osoba starsza, ubrana na czarno ze srebrnym krzyżem na szyi. Pomaga mieszkańcom zamku, a złych ludzi daje ukarać, przy czym blaknie jej srebrny krzyż. Podobno pomogła córce, któregoś z królów zamku uciec do ukochanego przed niechcianym, nieuczciwym przyszłym mężem, którego nielojalność wyszła na jaw i został złapany. Córka wróciła do ojca wraz z ukochanym mężem, z którym potajemnie wzięli ślub. A krzyż Czarna Prababka przekazała dziewczynie, który niestety zaginął. W Zamku Grodziec legenda o Czerwonym Upiorze opowiada o zjawie, która odmieniła kasztelana Jana oraz później jego wnuka w lepszych ludzi. Byli źli, skąpi, oraz gnębili służbę i poddanych. Po objawieniu się ducha odmienili swoje życie na lepsze. Z kolei legenda o Zakonnicy i Rycerzu przedstawia historię zakochanego rycerza, który uprowadził zakonnicę i ją poślubił. Ich wyczyn został ukarany śmiercią, jednakże z szacunku dla wielkiej miłości pogrzebano ich we wspólnym grobie.