Zamek w Bolkowie

Gotycki zamek położony na Wzgórzu Zamkowym mierzącym 396 m n.p.m to jedna ze starszych budowli warownych w naszym kraju. Pierwsze informacje o zamku pochodzą z drugiej połowy trzynastego wieku. Zamek z Bolków został zbudowany z polecenia Bolesława II Rogatki zwanego Łysym, księcia legnickiego jednak rozbudował go dopiero Bolek I Surowy. Na terenie zamku były przeprowadzane liczne badania archeologiczne, które przybliżyły nam historię tego miejsca, oraz ujawniły nieznane dotąd fakty. Okazało się, że warownię kilkakrotnie dotknęły pożary, a pod nią znajduje się ukryta w podziemiach przestrzeń, czy jest to legendarna Bursztynowa Komnata?

Zamek w Bolkowie – historia

Zamek znacząco powiększył się za czasów panowania Bolka II Małego. Przez sto lat pełnił nawet funkcję skarbca Zamek w Bolkowie. Historia tego miejsca nie byłaby jednak tak ciekawa, gdyby nie legendy i wydarzenia, które miały tu miejsce. Bolko II niestety nie doczekał się potomstwa, toteż spadkobierczynią ustanowił swoją bratanicę Annę i jej męża. Pod koniec czternastego wieku zamek jednak przeszedł pod władanie królów czeskich.

Rozkazem króla czeskiego Jerzego z Podiebradów na zamku w piętnastym wieku osiadł zasłużony rycerz Hans von Tschirnhaus. Niestety nie był on lubiany przez okolicznych mieszkańców, przez liczne rozboje. Jego zachowanie skutkowało tym, że w 1468 roku zorganizowano zbrojną wyprawę mieszczan na zamek, celem usunięcia nieprzyjemnego najemcy. Pod koniec piętnastego wieku natomiast zamek oblegał sam król Władysław II Jagiellończyk.

W osiemnastym wieku zamek oddano cystersom. Zakonnicy przebudowali wnętrza zamku na swoje potrzeby, niestety nie zamieszkali w nim, bo w dziewiętnastym wieku przeszedł on pod władze pruskie. Budowla popadła w ruinę, kolejne lata są tylko gwoździem do trumny, bo napoleońscy żołnierze, którzy tu stacjonowali, zwabieni legendami o bogactwie, doszczętnie plądrują zamek. Podczas drugiej wojny światowej, miał tu natomiast mieścić się hitlerowski ośrodek badawczy, który monitorował pracę okolicznych fabryk. Wreszcie po wojnie zaczyna mieścić się tu muzeum i od tego czasu systematycznie przeprowadzane były prace archeologiczne przybliżające historię Zamku w Bolkowie.

Zamek w Bolkowie – legenda

Jak każdy zamek również ten, ma swoją legendę. Bardzo wiele ma ich Zamek w Bolkowie. Legenda, o której już wspomniano to wzmianka o ośrodku badawczym nazistowskich Niemców. Ciągle bowiem brakuje jednoznacznych dowodów, iż faktycznie taki ośrodek się tu mieścił. Znaczna część infrastruktury miała się znajdować w przejściu między zamkiem Bolków a Świny. Jednak gdy Armia Czerwona weszła do Bolkowa, pomieszczenie badawcze zabetonowano, a żołnierzy rozstrzelano.

Istniały również podania, że pod zamkiem miała znajdować się legendarna Bursztynowa Komnata, nawet jedne z badań archeologicznych w tym miejscu skupiły się wokół tego mitu. Co prawda pod zamkiem znaleziono przestrzeń, ale nie potwierdzono, aby była to legendarna komnata z Bursztynu.

Z tunelem między zamkiem Bolków i Świny za to łączy się wiele legend, głównie te o kochankach, chętnie opowiadane przez okoliczną młodzież. Córka właściciela Bolkowa miała potajemnie spotykać się w tunelu z synem właścicieli Świn. Ojcowie nie byli przychylni tej miłości. Klotylda bowiem, była obiecana innemu. Jednak ukochany postanowił wykraść Klotyldę tunelem. Ojciec się o tym dowiedział i postanowił zasypać tunel. Doszło do walki. Finalnie Klotylda wraz z ukochanym wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie.

Zamek w Bolków

Zamek ma na swoim koncie również wiele ciekawostek, toteż przyciąga nie tylko pasjonatów historii, ale również literatury, czy popkultury. W słynnej ekranizacji książki Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin, gdzie w tytułową rolę wcielił się Michał Żebrowski, zamek pojawia się aż w dwóch odcinkach. Pojawił się również w popularnym dawniej programie młodzieżowym Ziarno, a także w licznych książkach. Zamek w Bolków to jeden z chętniej odwiedzanych zamków w okolicy.

Zamek w Bolkowie – cennik

Zamek można oczywiście zwiedzać, a także bywają na nim organizowane różne wydarzenia kulturalne. Niemalże przez całym rok możemy odwiedzić Zamek w Bolkowie. Cennik wejść nie jest wygórowany. Za bilet normalny zapłacimy: 12 złotych, ulgowy: 6 zł. Honorowana jest Karta Dużej Rodziny.