Województwo dolnośląskie położoane jest w południowo-zachodniej Polsce oraz graniczy od zachodu z Niemcami, a od południa z Czechami. Zaś, jeśli chodzi o województwa polskie, graniczy z trzema województwami: lubuskim, wielkopolskim i opolskim. Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, a zabytki, które oferuje, są warte zobaczenia na własne oczy. Największym atutem województwa jest nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się gospodarka. Dolny Śląsk ponadto jest pełen legend, historii, oraz zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.
Kościoły województwa dolnośląskiego – zabytki na Dolnym Śląsku
Województwo dolnośląskie bogate jest w wiele historycznych miejsc, które mają znacznie nie tylko dla historii regionu, ale również dla całego kraju. Jednymi z najczęściej odwiedzanych zabytków są miejsca sakralne. Piękne, majestatyczne kościoły to chluba regionu, które przez cały rok zwabiają do siebie rzeszę turystów.
Kościół Pokoju w Jaworze oraz Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy
Kościół Pokoju w Jaworze jest konstrukcją drewnianą, oraz z gliny i słomy. Powstał on w 1654 roku i jest zabytkiem Dolnego Śląska. Budowla powstała w technice szachulcowej zachowała się w stanie idealnym. W środku zobaczyć można bogate zdobienia tj. empory ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu, ograny, a także pejzaże. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy również został wykonany techniką szachulcową i jest największą świątynią wykonaną tylko z drewna, bez gwoździ na całym świecie. Dziś kościół jest uznawany za symbol polsko-niemieckiego pojednania.
Kościół Wang oraz Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Wartym zobaczenia jest Kościół Wang, który pierwotnie powstał w Norwegii bez użycia ani jednego gwoździa. Świątynia była transportowana w częściach najpierw do Szczecina, następnie Berlina, a później Karpacza. Budowla została złożona w 1842 roku w Karpaczu. Mówi się, że na miejsce dotarła prawie niekompletna Świątynia. Aktualnie Wang uznawany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Perłą okresu barokowego okazuje się Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, która jest przepięknym kościołem. Pobudowana została w latach 1728-1735 i była częścią opactwa cystersów. Aktualnie jest miejscem dzisiejszego sanktuarium maryjnego diecezji legnickiej. Stało się tak za sprawą najstarszego obrazu Madonny w Polsce z I połowy XIII w. Wizerunek został ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy dnia 2 czerwca 1997 r.
Opactwo Cystersów w Lubiążu oraz Bazylika w Wambierzycach
Opactwo Cystersów w Lubiążu jest największym opactwem na świecie, oraz drugim co do wielkości obiektem sakralnym. Jest to arcydzieło okresu barokowego. Powstało w 1163 roku. Aktualnie można zwiedzić bazylikę Wniebowstąpienia NMP, pałac opatów, oraz zabudowania gospodarcze, klasztor, a także pomocniczy kościół św. Jakuba. Zapierająca w piersiach Bazylika w Wambierzycach powstała w XVIII wieku, w stylu barokowym. Aby dostać się do niej, trzeba pokonać 57 stopni, które posiadają swoją symbolikę. Pierwszych dziewięć stopni ma oznaczać liczbę chórów anielskich. Następne trzydzieści trzy stopnie symbolizują lata Chrystusa, a kolejnych piętnaście to wiek Maryi w momencie poczęcia.
Katedra wrocławska, Kościół świętego Idziego we Wrocławiu oraz Kościół św. Marcina we Wrocławiu
Katedra wrocławska jest czwartą w tym miejscy świątynią, była ona także już kilkukrotnie przebudowywana. Poprzednie zniszczyły pożary, a także bomby w trakcie oblężenia Festung Breslau. Wewnątrz na uwagę zasługują barokowe stelle, organy z 1913 roku, oraz chrzcielnica i obraz Matki Boskiej. Położony obok Katedry Kościół świętego Idziego na Ostrowie Tumskim z I połowy XIII w. jest najstarszym kościołem we Wrocławiu, oraz najstarszym budynkiem w mieście. Położony również na Ostrowie Tumskim Kościół św. Marcina we Wrocławiu jest pamiątką pozostawioną po wrocławskim zamku. Kiedyś był on kaplicą zamkową. Powstał on w latach 80. XIII wieku. Tuż przy kościele znajduje się fragment dawnego muru, lecz pamiątki po wyjątkowym wrocławskim zamku są znikome.
Opactwo Cystersów w Henrykowie
Księga Henrykowska powstała w opactwie w Henrykowie i jest zaliczana jako najcenniejszy zabytek sztuki piśmienniczej w historii Polski, dzięki czemu miejscowość jest dość dobrze znana. W środku książki zostało zapisane pierwsze znane zdanie w języku polskim. W Henrykowie również znajduje się cysterski zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela, który zdecydowanie warto zobaczyć. W Dolnym Śląsku trzeba koniecznie jeszcze zobaczyć Sanktuarium w Trzebnicy, Kościół w Żeliszowie, oraz Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja.
Pomniki województwa dolnośląskiego – zabytki Dolnego Śląska
Pomniki przypominają nam o najważniejszych wydarzeniach i celebrują je. Na Dolnym Śląsku można spotkać wiele ciekawych i ważnych dla historii pomników, które w interesujący sposób opowiadają na nowo historię w przestrzeni publicznej. Najwięcej z nich znajdziemy we Wrocławiu – mieście, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością. Przedstawiamy te, których nie możesz przegapić!
Pomnik Anonimowego przechodnia we Wrocławiu
Dość znany pomnik w województwie dolnośląskim wywołujący zachwyt. Są to figury czternastu postaci naturalnej wielkości z brązu. Postawione zostały po obu stronach ulicy Świdnickiej w miejscu, w którym krzyżuje się ona z ulicą Piłsudskiego. Odsłonięte zostały w czasie 24 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Symbolizować mają zmiany tego wydarzenia, bądź też pamięć o osobach, które walczyły z komunizmem i o wolność Polski w podziemiu, w tych niełatwych latach.
Pomnik Wielkiego Krzesła we Wrocławiu
Kontrowersyjny pomnik we Wrocławiu, którego projekt wykonano w 1970 roku z okazji Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70. Jednak oficjalnie pomnik został postawiony dopiero w 2011 roku. Tadeusz Kantor był projektantem owego pomnika i jego życzeniem było postawienie jego w dość ruchliwym miejscu, gdzie pełno jest ludzi. Ostał umieszczony w obszarze Starego Miasta w okolicy Mostu Pomorskiego. Krzesło ma wysokość ponad dziewięć metrów i było wzorowane na składnym, drewnianym krześle ogrodowym. Autor projektu określał go jako „projekt niemożliwy”.
Pomnik Bolka Myśliciela
Pomnik przedstawiający człowieka, który załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w Świdnicy. Powstał on w latach 30.XX wieku podobno przy tworzeniu w mieście wodociągów. Niejednokrotnie przemalowywany stoi witając przed miejscem Oczyszczalni Ścieków „Bystrzyca”.
Pociąg do nieba we Wrocławiu
Pociąg do nieba znajduje się on na trasie do Lubina. Umieszczony jest na skwerku przy placu Strzegomskim pomiędzy ulicą Legnicką a Strzegomską i został umieszczony tam w październiku 2010 roku przy skorzystaniu z autentycznego parowozu Ty2-1035. Jego konstrukcja ma 32 pokłady kolejowe, a kilka z nich zawiera inskrypcje. Jest to oczywiście jeden z najbardziej widowiskowych i zadziwiających pomników na terenie całego województwa dolnośląskiego, a nawet i Polski.
Pomnik Don Kichota i Sancho
Pomnik powstał kilkanaście lat temu z koncepcji Andrzeja Łagody, zaś autorem i wykonawcą pomnika jest Vahan Bego. Pomnik został dedykowany wszystkim osobom, które urodziły się w piątek trzynastego. Don Kichot na koniu, a Sancho na ośle zdają się wjeżdżać majestatycznie w dolinę miasta. Pomnik wykonano ze złomu miedzianego i zespawanego, dlatego posiada zielony kolor i miejsca spawów. Do dziś pomnik wzbudza duże zainteresowanie.
Zamki Dolny Śląsk zabytki
Dolny Śląsk zdecydowanie kojarzy się z ruinami pozostawionych zamków i krętymi ścieżkami górskimi. To właśnie tam znajduje się największy szklak zamków w naszym kraju, którego przejście lub przejechanie gwarantuje niesamowite doznania. Zamki Dolnego Śląska znane są na całym świecie i każdego roku, w okresie letnim, przyciągają tłumy turystów. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja podczas wycieczki po tym niezwykłym regionie.
Zamek Karpinki
Zamek Karpniki znajduje się 13 km od Jeleniej Góry i jest szczególnym miejscem w województwie dolnośląskim. Posiada imponujące wieżyczki, oraz bardzo bogate wnętrze. Zamek przez lata był wielokrotnie przebudowywany. Aktualny wygląd przyznano mu w XIX wieku z koncepcji Hohenzollernów, którzy wtedy byli jego właścicielami. Dziś Zamek Karpniki jest jednym z najładniejszych i najlepiej wyglądających zamków w całym Dolnym Śląsku. Wnętrze zamku przeznaczone jest wyłącznie dla gości hotelowych. Bramy zamku są otwarte i każdy może wybrać się na spacer po tutejszym parku.
Zamek Czocha
Zlokalizowany między Zgorzelcem a Jelenią Górą w okolicy Leśnej. Pierwsze z komnat poświęcone zostały II Wojnie Światowej, w której trakcie radzieccy żołnierze ustanowili sobie w niej swój punkt. Właściciele zamku spodziewając się zajęcia obiektu, zaprojektowali swój skarbiec, który został odnaleziony dopiero w 2015 roku, w trakcie remontu. Wewnątrz przechodząc z podziemi, znajduje się dość okazała biblioteka, książęce pokoje, a także Sypialnia Królewska oraz pobliskie łazienki. Wieża widokowa, z której można zobaczyć dziedziniec zamku, a także przylegające lasy i rzeki są bardzo dobrym pomysłem dla turystów. W Zamku sale tortur umiejscowione są w podziemiach, składają się one z kilku sal, w których znajdują się liczne eksponaty z efektami audiowizualnymi.
Zamek Książ
Zamek Książ jest największą i najładniejszą turystyczną perełką województwa dolnośląskiego. Umiejscowiony jest w Wałbrzychu. Jako zabytek Dolnego Śląska jest dostępny przez cały rok. Wewnątrz umieszczone są audiobooki, które pomogą poznać jego historię. Dla zwiedzających dostępne są różne trasy tematyczne, w których trakcie spacerowanie będzie dostępne przez kolorowe salony, gabinety, a także zobaczyć będzie można przepiękną, słynną barokową salę na Zamku Książ – Salę Maksymiliana. Na wieży można zobaczyć panoramę na Góry Sowie i Śląski Olimp. Zwiedzanie możliwe jest również podziemi. W Zamku warto udać się jeszcze do zamkowych tarasów, których jest tutaj aż 13, palmiarni, czy też do zabytkowej stadniny.
Pałac Wojanów
Pałac Wojanów jest pobudowany w stylu neogotyckim angielskim. Na placu oprócz Pałacu znajduj się stajnia, oficyna mieszkalna z XIX wieku, oraz murowana stodoła. Dorodny Pałac w Wojanowie jest głównym elementem niemałego majątku folwarcznego. Został on postawiony na miejscu zabudowań XIII-wiecznych, w XVII stuleciu. Pałac posiada trzy kondygnacje z dużymi wieżami. Pałac był wielokrotnie przebudowywany. Jest on w środku bogato zdobiony. Ogród pałacowy jest wykonany w stylu romantycznym.
Muzea w województwie dolnośląskim – zabytki na Dolnym Śląsku
Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku
Średniowieczny Park Techniki, aktualnie Średniowieczna Osada Górnicza ulokowana jest w okolicy Kopalni Złota w Złotym Stoku i jest powiązana z przemysłem górniczym tego obszaru, choć nakreśla sobą czas średniowiecza. Jest repliką dawnej średniowiecznej osady z urządzeniami skonstruowanymi 1:1. Wewnątrz można zobaczyć jak w tamtych czasach pracowano, oraz czym technicznie się wspomagano w górnictwie, oraz w pracy na roli. Dźwignie, które przenosiły ciężkie kamienie, bądź rozłupywały skały na części. Nawet 3-tonowe koło deptakowe, które było obsługiwane w średniowieczu przez dzieci.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest atrakcją, która zalicza się do kategorii – zabytki Dolnego Śląska, które koniecznie trzeba odwiedzić. Młyn papierniczy wybudowano w XVI wieku i do dziś tworzy jeden z najokazalszych zabytków drewnianego budownictwa przemysłowego w całej Polsce. Muzeum położone jest nad samą rzeką Bystrzyca Dusznicka, na południowych krańcach miasta, przy międzynarodowej trasie nr 8 w kierunku Czech. Przeszedł on w latach 2014-2017 gruntowną odbudowę. Aktualnie dusznickie Muzeum Papiernictwa jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej, bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Pośród obiektów wewnątrz budynku na uwagę zasługuje wyjątkowo cenna kolekcja niepowtarzalnych, XVII i XVIII-wiecznych portretów właścicieli dusznickiej papierni: Josepha Ossendorfa, Wilhelma Kretschmera, Antona Benedikta Hellera, jego żony Anny Franciski Heller oraz Samuela Kretschmera.
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój jest miejscem, w którym można zobaczyć, jak wyglądała kiedyś praca zawodów, które odchodzą aktualnie w niepamięć. Szlak Ginących Zawodów jest małym skansenem, w którym znajdują się chatki, w których każdy z „zapomnianych zawodów” posiada swoją odrębną. Dodatkową rozrywką na terenie Szlaku jest mini Zoo, w którym znajdują się m.in. jelenie, jeżozwierz, zebra bądź też przeróżne ptactwo. Dla osób głodnych również znajduje się tu miejsce, w którym można coś przekąsić. Chata Chleba jest miejscem, w którym zjeść można świeżo wypiekaną pajdy stworzoną z użyciem naturalnych surowców. Miejsce warte odwiedzenia.
Muzeum Farmacji we Wrocławiu – Dolny Śląsk zabytki
Muzeum Farmacji znajduje się w centrum Wrocławia przy ulicy Targ Kurzy. Jest ono bardzo atrakcyjnym miejscem. Zachęcający jest fakt, że wejście jest zupełnie darmowe. Wewnątrz można zobaczyć jak rozwijała się medycyna, oraz farmaceutyka na przestrzeni dziejów. Muzeum posiada trzy piętra, na każdy nich znajduje się odrębna dziedzina. W piwnicy znajduje się pracownia alchemiczna, na parterze znaleźć można renesansową aptekę, w której znajduje się wystawa poświęcona lekowi naturalnemu i dawnym narzędziom do produkcji środków leczniczych. Na drugim piętrze znajduje się analityczna aparatura pomiarowa, sprzęt laboratoryjny, zdjęcia mikroskopowe drobnoustrojów, a także leki syntetyczne i półsyntetyczne. Na trzecim piętrze jest tzw. Sala arabska, która pokazuje, jak przenikała wiedza orientalna do Europy średniowiecznej, łacińskiej. Na całej powierzchni 600 m2 umieszczono 2300 eksponatów. Aktualnie obiekt jest własnością Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.