Maciej Awiżeń z Platformy Obywatelskiej powołany na Wojewodę Dolnośląskiego

W dniu 22 grudnia, piątek, Maciej Awiżeń, reprezentujący Platformę Obywatelską, objął stanowisko Wojewody Dolnośląskiego. Akt powołania na to prestiżowe stanowisko został wręczony przez Tomasza Szymańskiego, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ceremonia odbyła się w siedzibie Ministerstwa.

Decyzję o powierzeniu obowiązków Wojewody Dolnośląskiego Maciejowi Awiżeniowi podjął Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów. Nominacja weszła w życie 22 grudnia 2023 roku. Poprzedni Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski, złożył swoje obowiązki, składając gratulacje dla swojego następcy.

Maciej Awiżeń jest osobą o wielu talentach i osiągnięciach. Urodził się w 1972 roku i jest absolwentem kierunku wiedza o kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Swój rozwój zawodowy zaczynał jako redaktor, a później stał się przedsiębiorcą. Był również radnym oraz pełnił funkcję starosty kłodzkiego od 2 grudnia 2010 roku. W trzeciej kadencji (2018–2023) obejmował tę rolę od 22 listopada 2018 roku.

Jednak to nie koniec jego pasji i zainteresowań. Awiżeń jest również poetą i prozaikiem. Przez lata (1993–2004) był zatrudniony jako starszy instruktor w Centrum Edukacji Kulturalnej w Kłodzku.