Ujawniono obecność laseczek zgorzeli gazowej w wodociągach gminy Lewin Kłodzki

W systemie wodociągowym gminy Lewin Kłodzki, położonej w województwie dolnośląskim, stwierdzono występowanie laseczek zgorzeli gazowej. Woda wydobywana z tego źródła jest aktualnie niezdrowa do spożycia, jak również do celów higienicznych. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z niej jedynie do celów sanitarnych.

Informację o występowaniu tych niebezpiecznych bakterii w miejscowym systemie wodnym przekazała Joanna Klimek-Szymanowicz, pełniąca funkcję wójta gminy Lewin Kłodzki. Po przeprowadzeniu badań przez regionalny sanepid, potwierdzono obecność laseczek zgorzeli gazowej.

Ta sytuacja wiąże się z licznymi problemami dla mieszkańców Lewina Kłodzkiego. Woda jest nienadająca się do konsumpcji i nie mogą oni korzystać z niej do kąpieli. Obecnie jedynym bezpiecznym wykorzystaniem tej wody jest wykorzystanie jej do utrzymania higieny domowej oraz spłukiwania toalet.

Joanna Klimek-Szymanowicz zapewnia mieszkańców, że gmina zrobi wszystko, aby dostarczyć ludności alternatywne źródło wody na czas odkażania wodociągów.

Warto pamiętać, że zgorzel gazowa jest niezwykle niebezpieczną bakterią, mogącą powodować zatrucia pokarmowe. Objawy takiego zatrucia to między innymi ból nadbrzusza, nudności oraz wodnista biegunka.