Województwo dolnośląskie góruje nad Polską w kontekście liczby startupów, zgodnie z raportem Startup Poland

Z ostatniego corocznego raportu przygotowanego przez Startup Poland wynika, że region Dolnego Śląska jest wiodący w Polsce pod względem liczby startupów, potwierdzając tym samym swoją reputację innowacyjnej strefy rozwoju technologicznego.

Często nazywany „polską Doliną Krzemową”, Wrocław i okolice wbrew pozorom nieustannie rozwijają się, co potwierdza najświeższy, dziewiąty już z rzędu, raport „Polskie Startupy” opracowany przez Startup Poland. W ramach badań prowadzonych przez tę organizację, przeprowadzono 4841 ankiet w okresie od lipca do września 2023 roku, mających na celu dokładne zbadanie sytuacji startupów w kraju.

Dane zawarte w najnowszym wydaniu raportu sugerują, że Dolny Śląsk nadal ma wiele do powiedzenia w tym aspekcie. Z poprzedniej edycji raportu wynikało, że 21% wszystkich krajowych startupów miało swoje siedziby właśnie na Dolnym Śląsku. W tym roku ten procent wzrósł do imponującej liczby 28%. Dla porównania: w drugim co do liczby startupów województwie mazowieckim odnotowano 19%, a w trzecim – małopolskim – jedynie 12%. Żaden inny region Polski nie przekroczył progu 10%.

– Wrocławski ekosystem startupowy nieustannie udowadnia swoją siłę, wartość, kreatywność i zaangażowanie. Osiągnięcie takiego sukcesu to efekt pracy wielu podmiotów. Mieszkańcy Wrocławia i okolic są silnie związani z innowacjami i technologiami, tworząc firmy gotowe na światowe wyzwania. Często są one nawet liderami na arenie międzynarodowej. To, że w tegorocznym raporcie uzyskaliśmy lepszy wynik niż w 2022 roku, pokazuje jak dobrze rozwija się biznes na naszym terenie. Największą siłą naszego miasta są jednak jego mieszkańcy, czym możemy być naprawdę dumni – skomentował wyniki prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.