Wizyta ambasadora Japonii na Dolnym Śląsku: hołd dla pułkownika Bolesława Orlińskiego, pioniera lotnictwa

Podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku, ambasador Japonii w Polsce uczcił pamięć pułkownika Bolesława Orlińskiego, znanego awiatora, poprzez złożenie kwiatów na jego grobie. Orliński był pierwszym pilotem w historii, który poprzez przelot ponad 20 tysięcy kilometrów między Warszawą a Tokio umożliwił otworzenie Japonii dla reszty świata.

Orliński, trzykrotny bojownik o niepodległość Polski, brał udział w walkach podczas I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Ambasador Japonii docenił jego wkład nie tylko dla Polski, ale również dla relacji między Polską a Japonią.

Niezapomniane zainteresowanie lotnictwem u Orlińskiego zaszczepiło się już w młodym wieku – pierwszy samolot zobaczył mając 10 lat. Był to statek powietrzny rosyjskiego pilota Sergieja Utoczkina. To spotkanie zdecydowanie utwierdziło go w przekonaniu, że pragnie zostać pilotem. Kolejne 10 lat musiał jednak czekać na realizację swojego marzenia. W wieku 20 lat ukończył niższą szkołę pilotów w Bydgoszczy, co otworzyło mu drogę do kariery w lotnictwie – opowiadał Stanisław Błasiak, emerytowany pilot Polskich Linii Lotniczych LOT.