Odśnieżyłem trawnik i mam wolne

Wraz z końcem zimy wiele osób zaczyna myśleć o wiosennej pielęgnacji ogrodu. Nie każdy jednak lubi poświęcać dużo czasu i energii na dbanie o naturalny trawnik, który wymaga wiele systematycznej pracy. Sztuczna trawa to przyszłość wspaniale wyglądającego ogrodu. Z biegiem czasu stała się elementem dekoracyjnym w wielu domach – coraz więcej osób decyduje się na sztuczną murawę do ogrodu o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Sztuczna trawa wykonana jest z najwyższej jakości włókien syntetycznych i jest starannie skonstruowana, aby wyglądała jak najbardziej naturalnie. Jakie są jej zalety i jak przebiega układanie sztucznej trawy?

Układanie sztucznej trawy krok po kroku

1. Oczyszczanie terenu

Jeśli kładziesz sztuczną trawę, aby zastąpić naturalną trawę, zacznij od wykopania trawy do około 100 mm za pomocą szpadla lub noża do darni. Ma to na celu zapewnienie, że gotowy produkt nie będzie leżał nienaturalnie wysoko nad otaczającymi obszarami utwardzonymi.

2. Przygotowanie bazy

Podłoże znajdujące się pod murawą powinno zapewniać prawidłowy drenaż i solidną podstawę do układania sztucznej trawy na wierzchu – pamiętaj o geowłókninie znajdującej się pod spodem, aby zapobiec zapadaniu się podłoża i przerastaniu chwastów.

3. Wyrównywanie i utwardzanie terenu

Za pomocą łopaty lub piaskarki rozprowadź warstwę piasku na głębokość około 20 mm. Równomiernie wygładź go na podłożu i dociśnij go za pomocą ubijaka lub młotka i deski.

4. Rozwiniecie trawnika

Rozwiń sztuczną trawę z rolki, upewniając się, że włókna są skierowane w jednakową stronę, aby uzyskać jednolity wygląd murawy.

5. Docinanie

Po rozwinięciu trawy sięgnij po nóż rzemieślniczy i przytnij boki w ten sposób, aby kolejne warstwy idealnie do siebie pasowały. Każda trawa z rolki ma dodatkowy pasek zabezpieczający, który należy odciąć. W przypadku konieczności łączenia elementów trawy należy zastosować specjalną taśmę łączeniową.

6. Klejenie

Precyzyjne łączenie fragmentów jest jednym z ważniejszych momentów całego montażu – jeśli zrobimy to odpowiednio, miejsce łączenia rolek nie będzie widoczne. Należy przymocować taśmę do podłoża, a następnie ruchem zygzakowatym nałożyć klej na taśmę i docisnąć krawędzie trawy do kleju.

7. Ostateczny efekt

Po wyschnięciu kleju należy zmieść powierzchnię miotłą, aby odrzucić luźne źdźbła trawy, kurz lub brud. Można wypełnić trawę piaskiem krzemionkowym. Dystrybutor sztucznej trawy zaleca też dociążenie sklejonego fragmentu trawy na łączeniach na 1-2 godziny. Następnie docinamy trawę na obrzeżach i… gotowe! Układanie sztucznej trawy jest proste i szybkie.

Pielęgnacja sztucznej trawy z rolki

Chociaż sztuczna murawa jest bez wątpienia znacznie łatwiejsza w utrzymaniu niż prawdziwa trawa, musisz podjąć pewne kroki, aby zapewnić jej wspaniały wygląd i trwałość. Dystrybutor sztucznej trawy z rolki proponuje kilka prostych wskazówek dotyczących konserwacji, aby Twoja sztuczna murawa zawsze wyglądała świetnie:

  • szczotkuj ją regularnie
  • zbieraj liście i drobne zanieczyszczenia
  • usuwaj ewentualne plamy

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić krajobraz swojego domu lub firmy, czy nie chcesz inwestować dużo czasu i wysiłku w jego utrzymanie, sztuczna trawa jest zdecydowanie opcją, którą powinieneś wziąć pod uwagę. Dystrybutor sztucznej trawy zaznacza, że to doskonała inwestycja na długie lata – nie musisz się martwić o podlewanie, koszenie, nawożenie czy odchwaszczanie, a mimo to Twoja trawa nadal będzie wyglądać niesamowicie.

Jest tak wiele różnych opcji sztucznej trawy do wyboru. Występuje w różnych stylach, wysokościach i kolorach – na stronie trawa-krajobrazowa.pl z pewnością znajdziesz coś, co będzie pasować do Twojego konkretnego budżetu i pomysłu. Od całego podwórka, po większą część krajobrazu, sztuczna trawa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.