Monumentalny neogotycki pałac z XIX wieku zwany perłą architektury Dolnego Śląska. Wybudowany dla niderlandzkiej królewny, kobiety, która przyczyniła się do znacznego rozwoju ekonomicznego i społecznego na Dolnym Śląsku. Kompleks pałacowo – leśny o powierzchni 1,15 km2 mieszczący się na górze Zameczno. Czy warto go zobaczyć? Każdy, kto odwiedził to miejsce, powie, że warto. Przepiękna architektura, wspaniałe krajobrazy i ciekawa przyroda przyciągają codziennie wielu turystów. Atmosfera w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Pałac Marianny Orańskiej – opinie
Budowla jest ogromna i monumentalna. Oprócz głównego budynku pałacu z oficynami (dawna stajnia i wozownia) na cały kompleks składają się również tarasy ogrodowe, taras wodny z grotą perseusza, kolumna zwycięstwa Nike, budynek rządcy z przepompownią, kościół ewangelicki (obecna sala koncerowa), altana w ogrodzie prywatnym, mauzoleum, liczne fontanny parkowe i pomniki. Żeby zwiedzić cały kompleks, można spędzić tam nawet cały dzień. Można wybrać się do parku na piknik lub posilić się w kawiarni mieszczącej się w samym Pałacu Marianny Orańskiej. Opinie na temat tego obiektu są pozytywne. Turyści chwalą przepięknie odrestaurowane budynki, wyznaczone ścieżki, dobrze zagospodarowane tereny i dostępne atrakcje dla całej rodziny.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Takie oprowadzanie odbywa się co godzinę i każdy odwiedzający może do niego dołączyć. Na terenie obiektu są rozmieszczone mapy, dzięki którym łatwiej jest poruszać się po parku. Doskonałym pomysłem jest również wycieczka rowerowa po całym kompleksie. Zarządca ma w ofercie wypożyczalnię rowerów, lecz można też od razu przyjechać z własnym sprzętem. Wiele rodziców zabiera dzieci na wycieczki po parku oraz do wnętrz pałacu gdzie pociechy mogą na własne oczy doświadczyć historii, a przy okazji świetnie się bawić.
Pałac Marianny Orańskiej – historia
Historia tego pałacu sięga 1838 roku kiedy to królewna Marianna Orańska, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego żony Fryderyki Luizy Pruskiej dziedziczy tereny Kamieńca Ząbkowickiego po swojej matce. W tym samym roku podejmuje decyzję o wybudowaniu tam letniej rezydencji i zleca wykonanie projektu architektowi Karlowi Friedrichowi Schinkelowi. W 1839 rozpoczęto wznoszenie budowli. Cały proces miał potrwać parę lat, niestety przez burzliwe małżeństwo Marianny z Albrechtem Pruskim i ich rozwód, prace zostają wstrzymane. Marianna dostaje zakaz przebywania na terenie Prus dłużej niż 24 godziny.
W 1853 roku królewna odwiedza Kamieniec i zarządza wznowienie prac. Posiadłość nie jest już Pałacem Marianny Orańskiej. Historia zmienia bieg, gdyż właścicielka przekazuje go swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi, a sama kupuje posiadłość w oddalonej o 12 km Bilej Vodzie, by móc jak najczęściej odwiedzać Kamieniec Ząbkowicki. W 1857 roku budowa czteropiętrowego pałacu zostaje zakończona, a w 1872 odsłonięto figurę bogini zwycięstwa Nike, co było ostatecznym zwieńczeniem prac.
Marianna Orańska umiera w 1883 roku, a jej potomkowie rezydują w posiadłości aż do 1945 roku, kiedy to ewakuowali się z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Pałac zostaje ograbiony z licznych dóbr, a w późniejszym czasie trawi go pożar. Jako opuszczona ruina zostaje wydzierżawiony na 40 lat w 1986 roku. Po wygaśnięciu umowy dzierżawy w 2012 roku pałac przechodzi pod zarząd Gminy Kamieniec Ząbkowicki, a w 2013 po gruntownych remontach udostępniony do zwiedzania dla turystów.
Pałac Marianny Orańskiej – park
Chociaż przepiękna architektura pałacu przyniosła mu sławę, to na fenomen obiektu składa się również rozciągający się na powierzchni 1,15 km2 park. Piękne wnętrza, historyczne mury i wspaniałe malowidła można zobaczyć w Pałacu Marianny Orańskiej. Park za to oferuje dobrze zaplanowaną architekturę krajobrazu, wiekowe drzewa, przyjemne dla oka zbiorniki wodne oraz ścieżki dla pieszych i rowerowe. Na jego terenie rozmieszczone są pomniki i fontanny oraz mniejsze budowle takie jak altana czy mauzoleum. Po jego terenie prowadzą zaplanowane trzy trasy turystyczne o długościach 1,6 km, 2,45 km i 3,94 km. Zwiedzający mogą wybrać jedną z nich lub samemu zorganizować sobie wycieczkę po najciekawszych według siebie punktach na mapie parku. Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim jest zdecydowanie atrakcją bardzo ciekawą i wartą odwiedzenia.